Yandex Metrica

ABD 3 askerinin intikamını almaya başladı! ABD'den Orta Doğu'ya hava harekatı: İran hedefleri vuruldu!

7 Ekim'de başlayan savaşta ilk kez Ürdün'deki Tower 22 üssünün vurulmasıyla askerlerini kaybeden ABD'nin beklenen misillemesi başladı.  ABD ordusu, Irak ve Suriye'de İran bağlantılı milis gruplarını gece yarısı savaş uçaklarıyla bombaladı. İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı 85 nokta hedef alındı.  

Dünya

05.02.2024, 15:19

İran destekli Iraklı milis grubu Kataib Hizbullah'ın Ürdün'deki Amerikan üssüne saldırısına "karşılık verileceğini”duyuran ABD misilleme operasyonuna başladı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) İran’ın İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) Kudüs Gücü ve ona bağlı milis gruplarına karşı Irak ve Suriye'de hava saldırıları düzenlediklerini duyurdu.

Soykırımcı Herzog'a Fransa'da büyük şok! Uzun süre bekletildi Soykırımcı Herzog'a Fransa'da büyük şok! Uzun süre bekletildi Haberi Görüntüle

85 HEDEFE SALDIRI

Açıklamada uzun menzilli bombardıman uçaklarının da bulunduğu çok sayıda uçakla 85’ten fazla hedefi vurulduğu, 125’ten fazla hassas mühimmat kullanıldığı belirtildi. Vurulan tesisler arasında komuta ve kontrol operasyon merkezleri, istihbarat merkezleri, roketler ve füzeler ve insansız hava aracı depoları yer aldı. Misilleme saldırısına ABD topraklarından havalanıp Orta Doğu'ya kadar uçan B-1B stratejik bombardıman uçakları da katıldı. Havada yakıt ikmali yapan uzun menzilli B-1B Lancer'lar, saldırının ardından hiç iniş yapmadan tekrar ABD'deki üslerine döndü. Bu, ünlü bombardıman uçakları B-1B'lerin en az 20 bin kilometre yolculuk yaptığı anlamına geliyor.

Evlerin yüzde 98'i yıkıldı: Beryl Kasırgası'ndan sonra korkutan uyarı! Evlerin yüzde 98'i yıkıldı: Beryl Kasırgası'ndan sonra korkutan uyarı! Haberi Görüntüle

SALDIRILAR DAHA SERT VE KATMANLI OLACAK 

Operasyon için düğmeye basılması Biden’ın Ürdün’de öldürülen Amerikan askerlerinin cenazesine katılmasının ardından geldi. ABD’li yetkililer, saldırıların son birkaç hafta içindeki İran destekli milislere yönelik önceki saldırılardan daha sert ve “katmanlı” olacağını söyledi. CBS haber sitesine konuşan kaynaklar ise saldırıların birkaç gün sürebileceğini ifade etti. 

 

 

Habere Tepki Ver

1

0

1

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading