banner2

AB ülkeleri kabul etti: Benzinli ve dizel araçlar tarih oluyor!

Avrupa Birliği ülkeleri, 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobillerin satışına son veren yasayı onayladı. Yasanın AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanması bekleniyor.

Dünya 28.03.2023, 20:51 28.03.2023, 22:56
Abone ol
AB ülkeleri kabul etti: Benzinli ve dizel araçlar tarih oluyor!

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, AB üuesi ülkelerin 2035 yılından itibaren otomobillere ve hafif ticari taşıtlara katı karbon emisyon standartları getirecek yasayı onayladıklarını duyurdu.

Yasayla beraber otomobil üreticilerinin 2035'e kadar karbon emisyonlarını sıfırlaması gerekiyor. Böylece AB üyesi ülkelerde ilgili tarihten sonra karbon salan benzinli ve dizel de dahil içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacak.

Bununla beraber 2030 yılı emisyon düşürme hedefi otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için ise yüzde 50 olacak.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda geçen ay kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkeler tarafından resmen onaylanması gereken düzenlemeye Almanya ve bazı ülkeler karşı çıkıyordu.

ALMANYA'YA GÜVENCE 

Almanya, planı desteklemek için AB'nin e-yakıt olarak bilinen, yenilenebilir enerji ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlarla ilgili muafiyet getirilmesi talebinde bulunmuştu. Bu konuda AB Komisyonu ile Almanya arasında müzakereler sonucunda uzlaşı sağlanmıştı.

Almanya, sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı konusunda AB'den güvence almıştı.

Yasa, bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!