banner2

AB, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi için harekete geçti! Peki 10 milyar avroluk paketin içinde neler var?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya'ya yönelik 10'uncu yaptırım paketi hazırlanıyor. Leyen, 10'uncu yaptırım paketinin 10 milyar avroluk kapsamı olacağını belirtti.

Dünya 03.02.2023, 19:56 03.02.2023, 20:15
Abone ol
AB, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi için harekete geçti! Peki 10 milyar avroluk paketin içinde neler var?

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kiev'de 24'üncüsü düzenlenen AB-Ukrayna Zirvesi bitiminde ortak basın toplantısı düzenledi.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ ELE ALINDI

Yapılan basın toplantısının ardından Von der Leyen, AB'nin Ukrayna'ya şimdiye kadar 35 milyon LED ampul gönderdiğini ve bunun yakında 50 milyona çıkacağını ifade etti. Toplantıda enerji arz güvenliğini de masaya yatırdıklarını isöyleyen  von der Leyen, Ukrayna'da elektrik sağlanması için mevcut durumda jeneratörlerin son derece önem arz ettiğinin altını çizdi. .Von der Leyen, bu durumda Ukrayna'ya 5 bin 400 jeneratörün teslim edilmesine karar verildiğini belirtti.

"50 MİLYAR AVRO SAĞLADIK"

Savaşın başlamasıyla birlikte Ukrayna ve AB elektrik şebekelerinin birbirine bağlandığına dikkat çeken von der Leyen, "Ukrayna'nın elektriğe ihtiyacı var. Size ihtiyacınız olan 2 gigavat elektriği sağlayacağız." dedi. 

 Leyen, Ukrayna'nın devlet işlevini sürdürebilmesi açısından maaşları ve sosyal ödemeleri yapmasının önemini vurgulayaak  AB şimdiye kadar Ukrayna'ya 50 milyar avro sağladı."diye konuştu.

ÜRÜNLER AB'YE GÜMRÜKSÜZ GİRECEK 

Ukrayna'ya 18 milyar avroyu düzenli aylık ödemeler halinde bütçe desteği olarak vereceklerini ifade eden Leyen, Ukrayna ürünlerinin AB pazarına gümrüksüz girmesine yönelik programı da uzatacaklarını ifade etti. 

"10'UNCU YAPTIRIM PAKETİ GELİYOR"

Rusya ekonomisinin uygulanan yaptırımlar nedeniyle yüksek bir bedel ödediğinin altını çizen Von der Leyen, "10'uncu yaptırım paketi geliyor. Bu paketi 24 Şubat'a kadar hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

10'uncu yaptırım paketinin yaklaşık 10 milyar avroluk bir kapsamı olacak. Yine büyük bir yaptırım paketi hazırlanıyor. Plan, bir kez daha Rusya'nın savaşta kullanabileceği teknolojilere odaklanmak." şeklinde konuştu.

RUSYA'YA 9 YAPTRIM PAKETİ UYGULANDI 

Rusya ve İran'da insansız hava araçları benzeri araçların üretimlerinin gerçekleşmemesini sağlamak istediklerini söyleyen von der Leyen, yaptırımlarla bu ürünlerdeki bileşenlere odaklanacaklarını belirtti. 

Von der Leyen, yaptırımların delinmesi veya çevresinden dolaşılmasına da yoğun biçimde odaklanacaklarını vurgulayaak, "10'uncu yaptırım paketi yaptırımların çevresinden dolaşmayla mücadeleye yönelik teklifler içerecek." dedi.

AB savaş nedeniyle şimdiye kadar Rusya'ya yönelik 9 yaptırım paketi hayata geçirdi.

Rusya'ya yönelik yaptırımlar  ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünleri de içeriyor.

Öte yandan deniz yoluyla taşınan ham petrol ile bazı petrol ürünleri, bazı Rus bankalarının uluslararası ödeme sistemi SWIFT'ten çıkarılması ile çok sayıda kişi ve kuruluş AB yaptırım listelerinde yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!