banner2

AB'nin Ermenistan'da 'sivil misyon' kurma kararına Rusya'dan sert uyarı! 'Bölgeye gerginlik gelir'

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) Ermenistan'da sivil misyon kurma kararı hakkında açıklamada bulundu. Bunun, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır bölgesindeki olayların çözümüne katkıda bulunmayacağına işaret edildi.

Dünya 26.01.2023, 19:28 26.01.2023, 19:48
Abone ol
AB'nin Ermenistan'da 'sivil misyon' kurma kararına Rusya'dan sert uyarı! 'Bölgeye gerginlik gelir'

AB'nin Ermenistan'da sivil misyon kurması Batı'nın gündeminde yer alıyor. Bu süreçte Rusya, uyarısını net bir dille yaparak, "Bölgeye jeopolitik gerginlik gelir" mesajını verdi.

ABD'nin arkasına takılan Avrupa, Ukrayna'dan sonra yeni çalışmaları için harekete geçti. Askeri desteğin sürdüğü Ukrayna topraklarında gerilim sürerken diğer yandan Ermenistan tarafında yeni bir kriz patlak verebilir. AB'nin Ermenistan'da sivil misyon kurma kararına Rusya, uyarısını net bir dille yaparak, "Bölgeye jeopolitik gerginlik gelir" açıklamasında bulundu. 

AB'DEN ERMENİSTAN'DA SİVİL MİSYON KURMA KARARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) Ermenistan'da sivil misyon kurma kararı hakkında açıklamada bulunarak, bu kararın  Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır bölgesindeki olayların çözümüne katkıda bulunmayacağı ifade edildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB'nin, 23 Ocak'ta Ermenistan'ın sınır bölgelerinde sivil misyon kurma kararı aldığı hatırlatıldı.

"MEVCUT ANLAŞMAZLIKLAR ŞİDDETLENEBİLİR"

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Brüksel, Güney Kafkasya'daki barışla içten ilgilenseydi, kendi misyonunun çalışma şartları konusunda Azerbaycan ile anlaşabilirdi. ABD ve NATO'nun uzantısına dönüşen ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) alanında çatışmacı politika izleyen AB temsilcilerinin, Ermenistan'ın sınır bölgelerine gelmesi bölgeye sadece jeopolitik gerginlik getirebilir ve mevcut anlaşmazlıkları şiddetlendirebilir. AB'nin ne pahasına olursa olsun Ermenistan'da bir yer edinme ve Rusya'nın arabuluculuk girişimlerini geri itme çabaları, Ermeniler ile Azerbaycanlıların, bölgenin barışçıl kalkınmasına dönme isteklerini içeren temel çıkarlarına zarar verebilecek."

Rus barış gücünün, bölgedeki istikrar ve güvenliğinin "kilit" faktörü olduğu ifade edilerek, Rus askerlerin duruma göre AB gözlemcilerinin davranışlarına tepki göstereceği belirtildi.

YENİ SAVAŞIN ADRESİ UKRAYNA'DAN SONRA ERMENİSTAN MI?

Açıklamada, "Erivan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) misyonunun gönderilmesi yönündeki çalışmaları bir sonuca vardırmayarak AB'den yana seçim yapmayı tercih etti. Ermeni müttefikler, KGAÖ'nün potansiyelinin kullanılmasına ilgi gösteriyorsa, bu örgütün misyonu Ermenistan'a hızla konuşlandırılabilir." denildi.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!