banner2

AB nihayet gerilime el attı! Belarus - Polonya sınırındaki göçmen krizinin çözümü için Belarus'la görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcülerinden Peter Stano, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun beyanının aksine, göçmen krizini çözmek için bu ülke ile AB arasında teknik görüşmeler yapıldığını söyledi.

Dünya 22.11.2021, 16:56
Abone ol
AB nihayet gerilime el attı! Belarus - Polonya sınırındaki göçmen krizinin çözümü için Belarus'la görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Stano, AB Komisyonunun günlük basın toplantısında bir gazetecinin Lukaşenko'nun "AB'ye ulaşmaya çalıştığı ancak muhatap bulamadığı" şeklindeki açıklamalarıyla ilgili sorusuna yanıt verdi.

"Lukaşenko'nun söyledikleriyle ilgili genellikle yorum yapmıyoruz çünkü çoğunun gerçeklerle hiçbir ilgisi olmuyor." diyen Stano, sınırdaki krizin çözülmesi için Belarus ve AB arasında teknik görüşmeler yapıldığını söyledi.

'GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR'

Stano, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinin Belarus Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle sık sık iletişimde olduğunu belirterek, "Borell, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile geçen hafta 2 telefon görüşmesi yaptı. Aynı zamanda daha düşük seviyede muhataplar arası görüşmeler sürüyor." dedi.

AB açısından iletişimin kesintisiz şekilde sürdüğünü ifade eden Stano, "AB ve Belarus arasındaki son görüşme geçen cuma gerçekleşti." ifadesini kullandı.

belarus polonya

BİNLERCE KİŞİ AB ÜLKELERİNE GİRMEYE ÇALIŞMIŞTI

Irak, Suriye, Afganistan gibi ülkelerden gelen binlerce kişinin Belarus'tan başta Polonya olmak üzere komşu AB ülkelerine girmeye çalışması son haftalarda AB ile Belarus arasında krize neden olmuştu.

AB yönetimi, Belarus'u bu kişileri AB'yi istikrarsızlaştırmak için araç olarak kullanmakla suçluyor. Belarus ise suçlamayı reddediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!