banner2

AB Kosova'yı cezalandırıyor! Vize muafiyeti kararı gündemden kalktı

Kosova-Sırbistan arasında araç plakası ve kimlik kartı krizi devam ediyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in geçtiğimiz günlerde Kosova'ya yönelik suçlamalarının ardından AB, Kosova'yı cezalandırdı.

Dünya 23.11.2022, 16:28 23.11.2022, 17:26
Abone ol
AB Kosova'yı cezalandırıyor! Vize muafiyeti kararı gündemden kalktı

AB Kosova-Sırbistan geriliminin ardından Kosova'yı cezalandırıyor. Avrupa Birliği dönem başkanı Çekya, Kosova'ya vize muafiyeti verilmesine ilişkin kararın kaldırıldığını duyurdu.

AB İLK KEZ DİYALOG SÜRECİNDEN ETKİLENDİ

Balkan News'in haberine göre AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrel, plaka konusunda Sırbistan ile anlaşmayı kabul etmediği için Kosova'yı suçladığı için bu kararın alındı. Dolayısıyla AB ilk kez diyalog sürecinden etkilenerek  karar verdiği belirtiliyor.

KOSOVALILAR VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEKTİ

Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi'nin bugünkü oturumunda Kosovalıların Ocak 2024'ten iibaren vizesiz seyahat etmesini sağlayacak kararın alınması bekleniyordu. 

KRİZ HAD SAFHADA

Kosova ile Sırbistan arasıdaki kimlik kartı ve araç plakaları dolayısıyla başlayan ve Balkanlarda yeni bir savaşın habercisi olarak görülen kriz geçtiğimiz günlerde had safhaya ulaşmıştı. 

ÜÇLÜ GÖRÜŞMEDEN SONUÇ ÇIKMADI

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuci, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel bir araa  gelmiş fakat görüşmenin sonucunda bir anlaşmaya varılamamıştı. 

BORRELL'DEN KOSOVA'YA UYARI

Pazartesi günü yapılan görüşmenin ardından Borrell Kosova'nın uluslararası yasal yükümlülüklerine uymadığını söylemiş ve şu şekilde konuşmuştu:

Sorunun temeli araç plakalarından çok öte. İki tarafa da açıkça ifade ettim. Böyle devam edemeyiz. Bu krizler kısır döngüsü bitmeli.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!