AB 'hazır olun' diyerek uyardı! Türk firmalara sipariş yağıyor

Avrupa ile Rusya arasında yaşanan doğalgaz krizi sonrası birçok Kuzey Avrupa ülkesinde ısıtıcı satışları arttı. Türk firmalara ise sipariş yağarken AB'den 'bedel ödemeye hazır olun' uyarısı geldi.

Dünya 12.08.2022, 08:23 12.08.2022, 08:41
Abone ol
AB 'hazır olun' diyerek uyardı! Türk firmalara sipariş yağıyor

Rusya'nın vanaları kısmasının ardından Avrupa'da panik havası var. Almanya, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı ve enerji politikalarındaki tehditleri karşısında bir dizi önlem almaya başladı.

Enerji tüketimini yüzde 15 azaltmayı hedefleyen Almanya'nın başkenti Berlin'de enerji tasarrufu için 200 yapı gece ışıklandırılmayacak. Ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı, Berlin'deki resmi ikametgahı olan Bellevue sarayı’nın ışıklarının tasarruf amacıyla akşamları kapatılması talimatını verdi. Münih şehrinde ise devlet dairelerinde sıcak su kesilecek ve yapılarda ışıklandırma kapatılacak. Diğer şehirlerde benzer kısıtlamalara gidecek.

ISITICILAR YOK SATIYOR

Almanya'da kış aylarında olası bir enerji krizinin yaşanabileceği endişesiyle vatandaşlar şimdiden evlerine elektrikli ısıtıcılar almaya başladı. Almanya'da kış aylarında olası enerji krizine karşı elektrikli ısıtıcılar yok satmaya başladı. Piyasa araştırma firması GFK'ye göre, Almanya'da 2022'nin ilk altı ayında 600 bin elektrikli ısıtıcı satıldı. Satışların, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 arttığına dikkat çekildi.

''MUM VE ODUN STOKLAYIN''

İsviçre'de kışın elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, halktan mum ve odun stoklamasını istedi. Werner Luginbühl, "Halk, en kötü durumda bu kış geçici elektrik kesintileri beklemeli. Herkes, birkaç saat süren bir elektrik kesintisi durumunda ne yapacağını düşünmeli. Evde yeterince mum olması kesinlikle tavsiye edilir. Odun sobası olanlar, yeterli miktarda yakacak odunları olduğundan da emin olmalı." dedi.

TÜRK FİRMALARA SİPARİŞ YAĞIYOR

Döküm sektörünün dahil olduğu ihracatçı birliği İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu, "Son aylarda özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden yoğun bir soba siparişi alındığı yönünde bilgiler geliyor üyelerimizden. Döküm sektöründen ağırlıklı siparişler geliyor.Firmalarımız uzun süredir soba üretimine ara verdiği için yeniden üretim yapmaya başladılar. Ağırlıklı olarak İstanbul'daki firmalara sipariş geliyor. Avrupa'da enerji krizinin yaratmış olduğu bu çalkantılı dönemde insanlar doğal olarak alternatifler arıyor. Enerji fiyatlarında da çok ciddi artışlar oldu. Bu nedenle bazı ülkelerde odun fiyatlarının muazzam bir artış yaşadığını okuyoruz" ifadelerini kullandı.

AB'DEN 'HAZIR OLUN' UYARISI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise Avrupalıların Ukrayna'ya yaptıkları desteğin 'bedelini ödemeye hazır olması gerektiğini' ifade etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!