banner2

AB göç eden Sırplar'dan rahatsız! Vize serbestisi askıya alınabilir

Avrupa Birliği (AB), Sırbistan'ın Avrupa ülkelerine düzensiz göçteki ciddi artışı durdurmaması halinde vize serbestisi anlaşmasının askıya alınabileceğini açıkladı.

Dünya 15.10.2022, 01:00 15.10.2022, 01:42
Abone ol
AB göç eden Sırplar'dan rahatsız! Vize serbestisi askıya alınabilir

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Sırbistan'ın AB'ye düzensiz göçteki ciddi artışı durdurmaması halinde vize serbestisi anlaşmasının askıya alınabileceğini bildirdi.

3 KAT FAZLA AKIŞ

Johansson, Lüksemburg'da düzenlenen AB Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı bitiminde basın toplantısı düzenledi. Bakanların artan göç durumu çerçevesinde dış sınırların yönetimine odaklandığını belirten Johansson, Batı Balkan rotasında 3 kat daha fazla düzensiz göçmen akışının görüldüğünü söyledi.

Johansson, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile iletişime geçtiğini ifade ederek, "Sırbistan'ın, vize politikasını bizimkiyle uyumlu hale getireceğine ve Tunusluların, Burundililerin ve Hintlerin geçişini acil şekilde durduracağına dair sözler aldık." diye konuştu. AB Komisyonu üyesi, taahhütler yerine getirilmezse Sırbistan ile vize serbestisi anlaşmasını askıya alma seçeneğinin değerlendirilebileceğini vurguladı.

UKRAYNALILARA GEÇİCİ KORUMA OTOMATİK UZAYACAK

Mart 2022'de ilk 1 yıllık süre için Ukraynalılara yönelik etkinleştirilen geçici korumanın, otomatik olarak Mart 2024'e kadar iki 6 aylık dönemler şeklinde uzatılacağını anımsatan Johansson, ülkelerine kısa süreli ziyaretler yapmak ya da gönüllü döndükten sonra yeniden AB'ye girmek isteyenler için "esneklik" tanınacağını belirtti.

FRONTEX İLE KUZEY MAKEDONYA İMZALAYACAK

AB Komisyonundan toplantıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da Birliğin dış sınırlarının korunmasından sorumlu kurumu Frontex ile Kuzey Makedonya arasında iş birliği anlaşması yapılmasına karar verildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'nın, Schengen bölgesine dahil edilmesiyle ilgili değerlendirme sürecinin devam ettiği kaydedildi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!