banner2

AB Dışişleri Bakanları Fransa-ABD krizini BM için gittikleri New York'ta tartışacak

AB Dışişleri Bakanları, Fransa ile ABD arasında yaşanan denizaltı anlaşması krizini Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için gittikleri New York'ta bir toplantıda ele alacak.

Dünya 20.09.2021, 16:37
Abone ol
AB Dışişleri Bakanları Fransa-ABD krizini BM için gittikleri New York'ta tartışacak

AB Dışişleri Bakanları, Fransa ile ABD arasındaki denizaltı anlaşması krizini New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ziyaretlerinde ele alacak.

Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Eric Mamer, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, Avustralya'nın nükleer denizaltı yapımı için Fransa'yla imzalamış olduğu anlaşmasını iptal edip, ABD ile anlaşmaya varması üzerine dünya gündemine düşen krizle alakalı değerlendirmeler yaptı.

2 SAAT SÜRECEK TOPLANTIDA MESELEYİ TARTIŞACAKLAR

Eric Mamer, Avrupa Birliği ve Avustralya arasındaki ticaret görüşmelerinin haziran ayında gerçekleştirilen son turunda, bir sonraki toplantının ekim ayında yapılmasının kararlaştırıldığını ve bu durumda hiçbir değişiklik olmadığını belirtti.

Avrupa Birliği'nin konuya ilişkin değerlendirmesini devam ettirdiğini ifade eden Mamer, BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan AB Dışişleri Bakanları tarafından bu gece yaklaşık 2 saat sürmesi planlanan bir toplantıda konunun gündeme alınacağını aktardı.

Mamer, kendisine yöneltilen AB’nin sessiz kaldığı yönündeki eleştiri içeren bir soruya karşılık, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in konuyu geçtiğimiz hafta Atina’da AB üyesi Akdeniz ülkelerini buluşturan zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile değerlendirdiğini ve yakın iletişimn devam ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!