banner2

AB'den flaş karar! AstraZeneca aşısı tedariki konusunda uzlaşıldı

Avrupa Birliği (AB) ile Kovid-19 aşısı üreten AstraZeneca arasında yaşanan aşı tedariki davasında uzlaşıya varıldı.

Dünya 03.09.2021, 12:14
Abone ol
AB'den flaş karar! AstraZeneca aşısı tedariki konusunda uzlaşıldı

AB Komisyonu, Kovid-19 aşısı tedariki konusunda yaşanan gecikmeler sebebiyle ilaç şirketi AstraZeneca'ya karşı başlattıkları hukuki sürecin taraflar arasında anlaşmaya varılarak sonlandırıldığı yönünde açıklama yaptı.

DÖRDÜNCÜ ÇEYREK SONUNA KADAR 75 MİLYON DOZ AŞI

AB'nin yaptığı açıklamada, AstraZeneca'nın AB'ye ikinci çeyrek sonu itibarıyla yaklaşık 100 milyon doz aşı teslim ettiği belirtilerek, anlaşma kapsamında firmanın üçüncü çeyrek bitimine kadar 60 milyon doz, dördüncü çeyrek bitimine kadar da 75 milyon doz olmak üzere 2021 sonuna kadar toplam 135 milyon doz aşı tedarik etmeyi taahhüt ettiği kaydedildi.

Kaydedilen bu gelişmeye ek olarak, AstraZeneca'nın önümüzdeki yıl mart ayının sonuna kadar AB'ye 65 milyon doz aşı sağlayacağının yer aldığı açıklamada, böylece firmanın ilk sözleşmeye uyumlu olarak AB'ye toplamda 300 milyon doz aşı sağlamış olacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca firmanın AB üyesi ülkelere düzenli olarak aşı teslimatı gerçekleştireceği, olası bir gecikme yaşanması halinde ise aşı fiyatında indirim uygulayacağına dikkat çekildi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!