banner2

AB'de yeni dönem! Akıllı telefonlarda "tek tip şarj" uygulaması

Avrupa Birliği Komisyonu, belli başlı elektronik cihazların USB-C, Micro USB ya da Lightning gibi çeşitli şarj girişlerinin standart hale getirilmesine yönelik yasa teklifi hazırladı.

Dünya 23.09.2021, 18:11
Abone ol
AB'de yeni dönem! Akıllı telefonlarda "tek tip şarj" uygulaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, birlikte yer alan ülkelerinde satılan akıllı telefon, tablet ve kulaklık gibi başlıca elektronik iletişim cihazlarında ortak şarj girişi kullanılmasını zorunlu kılacak yasal düzenleme teklifinde bulundu.

ÖNCELİKLE ONAYDAN GEÇMESİ GEREKİYOR

Bu gelişmeye göre, AB ülkelerinde satışı yapılan tüm telefon, tablet ve kulaklıkların bundan sonra ortak bir şarj bağlantı noktası bulundurması gerekecek. Söz konusu yasaya göre, üreticiler belirtilen elektronik cihazlarda USB-C tip şarj girişi bulundurmak zorunda kalacak. 

Hem çevreye verilen zararı hem de atıkları azaltma amacındaki düzenlemenin yürürlüğe girmesi için ilk olarak Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

EN ÇOK APPLE'IN ETKİLENECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Bahsi geçen onayların tamamlanmasının ardından 24 aylık bir geçiş süreci uygulanacak ve daha sonra tek tip şarja geçilmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere Android cihazlar USB-C girişi ile şarj ediliyor ve kulaklık gibi diğer aksesuarlar ile diğer yeni dizüstü bilgisayarlar da aynı şekilde giriş kullanıyor.

Düzenlemeden en çok Apple firmasının etkileneceği düşünülüyor. Çünkü Apple marka akıllı telefonlar, tablet ve kulaklıklarda lightning adında farklı bir giriş kullanıyor. Apple, yeni mpdel iPad ve dizüstü bilgisayarlarına ise USB-C girişi koymayı tercih ediyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!