banner2

AB'de ilk teslim olan ülke belli oldu! Enerji krizi sebebiyle yaptırımları kaldırdılar

Bulgaristan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum sebebiyle yakıt tedarikini ambargodan muaf tutma kararı aldığını bildirdi.

Dünya 06.10.2022, 10:29 06.10.2022, 11:18
Abone ol
AB'de ilk teslim olan ülke belli oldu! Enerji krizi sebebiyle yaptırımları kaldırdılar

Bulgaristan, Rusya'nın yaptırımlarını ülkenin ekonomik olarak zor durumda olması sebebiyle askıya aldığını açıkladı. 

Devlet basın servisinin Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre, enerji krizi yaşayan Bulgaristan, hükümet kurumlarının çalışmasını sağlamak için Rus yakıtına yönelik AB yaptırımlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. 

AMBARGOLAR 2024 YILI SONUNA KADAR DURDURULDU 

Hazırlanan rapora höre, otomotiv yakıtı tedarik eden Rus şirketleri, ülkedeki kıtlıklar sebebiyle 2024 yılı sonuna kadar ambargodan muaf tutulacak. 

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

10 Ekim 2022'den sonra Rusya Federasyonu'ndan otomotiv yakıtı tedarikçileri ile yeni devlet sözleşmeleri ve çerçeve anlaşmaları yapılmasına izin veriliyor. Devlet organlarının ve motor yakıtı gerektiren diğer yapıların normal çalışmasını sağlama ihtiyacı nedeniyle bir istisna getirildi.  Alınan karar, kamu düzenini, Bulgaristan vatandaşlarının yaşam ve sağlığını ve ulusal güvenliği korumak için alındı.

YAPTIRIMDAN ÖNCE RUSYA EN BÜYÜK TEDARİKÇİYDİ 

Yasak, 31 Aralık 2024'te tekrar yürürlüğe girecek. Bulgaristan'ın en baskın yakıt tedarikçisi, Rusya merkezli Lukoil'e ait olan Neftochim Burgaz olarak öne çıkarken, yaptırımlara kadar petrol arzının yarısı Rusya'dan geliyordu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!