banner2

AB'de dev yolsuzluk soruşturması! 4.5 milyon euroluk suç ihbarı

Avrupa Kamu Savcılığı Ofisi, Avrupa Birliği bütçesindeki yolsuzluk dosyaları hakkında bilgi verdi. Buna göre kuruma 1700 yolsuzluk ihbarı yapıldı. Bu ihbarların 300'ü değerlendirme altında. Yolsuzluğun mali değeri 4 milyar 500 milyon euro.

Dünya 15.09.2021, 14:52 15.09.2021, 15:36
Abone ol
AB'de dev yolsuzluk soruşturması!  4.5 milyon euroluk suç ihbarı

Avrupa Kamu Savcılığı Ofisi (EPPO), Avrupa Birliği (AB) bütçesine yönelik dikkat çeken bir açıklama yaptı. Buna göre AB dev yolsuzlukları soruşturuyor. 

AB'DE 1700 YOLSUZLUK İHBARI

EPPO, AB bütçesine yönelik suçlarla ilgili cezai soruşturma ve kovuşturmalardan sorumlu bir savcılık makamı. Ofis son dönemdeki faaliyetlerine ilişkin dikkat çeken bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre, 1 Haziran'da göreve başlayan EPPO şimdiye kadar AB ülkelerden 1.700 suç ihbarı aldı. Bu ihbarların 300'ü hakkında resmi soruşturma açıldı. Soruşturmaların finansal değeri oldukça büyük. EPPO, soruşturulan faaliyetlerin AB bütçesine zararının yaklaşık 4,5 milyar euro olduğunu duyurdu.

AB'DEKİ YOLSUZLUK DOSYALARI KABARIK

Lüksemburg merkezli savcılık şimdi, harcama ve gelirlerle ilgili sahtekarlık, iki veya daha fazla üye ülkenin dahil olduğu ve en az 10 milyon euroluk KDV ile ilgili dolandırıcılık, AB bütçesinden hile sonucunda sağlanan varlıkların aklanması ile AB mali çıkarlarını etkileyen yolsuzluk ve suistimalleri soruşturuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!