banner2

AB'de başkanlık koltuğu Fransa'nın, hedef 'egemen' bir Avrupa

AB dönem başkanlığı bugün itibariyle Fransa'ya geçti. Fransa'nın önceliği "gerçekten egemen bir Avrupa" için çabalamak.

Dünya 01.01.2022, 13:07 01.01.2022, 13:19
Abone ol
AB'de başkanlık koltuğu Fransa'nın, hedef 'egemen' bir Avrupa

AB dönem başkanlığı Slovenya'dan Fransa'ya geçti. 6 ay boyunca dönem başkanlığı yapacak olan Fransa'nın önceliklerinin başında AB'nin özerkliğinin artırılması geliyor.

FRANSA 'EGEMENLİK' İSTİYOR

Dönem başkanlığında önceliklerini aktaran Fransız hükümeti, Avrupa'nın "gerçekten egemen" olması için çalışacaklarını ifade etti. Gerçek egemenlik ise AB'nin çıkarlarını ve değerlerini savunmak için dünyada "var olma" kabiliyeti edinmek olarak tanımlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aralık ayında ülkesinin önceliklerini anlatırken "Fransa'nın başkanlığını bir cümle ile özetlemek gerekirse, hedefimiz sınırlarımızın içinde iş birliği yapan Avrupa'dan, dünyada tamamen egemen, kararlarında ve kaderinde özgür olan bir Avrupa'ya geçmek." ifadesini kullanmıştı.

Fransa, Avrupa'nın sınırlarını kontrol edebilmesi ve Schengen bölgesinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini de savunuyor. Bunun için kriz durumlarında harekete geçirilecek "acil sınır destek mekanizması" kurulması hedefleniyor.

DÖNEM BAŞKANLIĞI SEÇİMLERE DENK GELİYOR

Fransa, AB dönem başkanlığını yürütürken aynı zamanda seçimlere gidecek. Fransa cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan'da, ikinci turu 24 Nisan'da yapılacak.

Fransa'da yönetimin mart ayından nisan sonuna kadar seçimlere odaklanması ve en az 2 ay boyunca kendi iç gündemleriyle meşgul olması bekleniyor.

Dönem başkanlığını Slovenya'dan devralan Fransa'nın ardından AB dönem başkanı 1 Temmuz 2022'den itibaren Çekya olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!