banner2

AB, Çin'i sert bir dille kınadı

Avrupa Birliği, topraklarından yapılan "art niyetli siber faaliyetlere" karşı Çin'i harekete geçmeye çağırdı.

Dünya 19.07.2021, 15:21 19.07.2021, 15:26
Abone ol
AB, Çin'i sert bir dille kınadı

Avrupa Birliği (AB), Çin'e, topraklarından girişilen "art niyetli siber faaliyetlere" karşı harekete geçme yönünde çağrıda bulundu ve söz konusu aktiviteleri kuvvetle kınadı.

AB Yüksek Temsilcisi'nin ofisi tarafından yapılan açıklamada, Microsoft Exchange sunucusunun kötüye kullanımının, AB kurumları ve üye ülkelerin de dahil olduğu dünya çapında binlerce bilgisayar ve ağın güvenliğini tehlikeye atarken önemli sayıdaki "hacker"ların durumdan faydalanmasına sebebiyet verdiği belirtildi.

ÇİN'E "İZİN VERMEME" DAVETİ

AB Yüksek Temsilciliğinin açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Bu sorumsuzca ve zarar verici davranış, güvenlik risklerine ve hükümetlerimizin kurumlarının yanı sıra birçok şirketin önemli ölçüde ekonomik zarara uğramasına sebebiyet verdi. Güvenliğimiz, ekonomimiz ve toplumumuz üzerinde sistemik düzeyde yayılma etkisine yol açtı.

AB ve üye ülkelerdeki devlet kurumlarını, siyasi kuruluşları ve ayrıca önde gelen endüstrileri hedef alan, önemli etkileri olan kötü niyetli siber faaliyetler de tespit ettik. Bu faaliyetler, 'Advanced Persistent Threat 40' ve 'Advanced Persistent Threat 31' olarak bilinen, fikri mülkiyet hırsızlığı ve casusluk amacıyla Çin topraklarından yürütülen hacker gruplarıyla bağlantılı olabilir.

Çinli yetkilileri, topraklarının kötü niyetli siber faaliyetler için kullanılmasına izin vermemeye, durumu tespit etmek, araştırmak ve ele almak için tüm uygun önlemleri almaya ve uygulanabilir adımları atmaya devam ediyoruz."

Kaynak: AA
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!