banner2

AB Arakanlılara zulmeden Myanmar'a yönelik yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği Myanmar'a yönelik yaptırım listesine 9 kişi ve 7 kuruluşu daha dahil ettiğini açıkladı.

Dünya 20.02.2023, 18:41
Abone ol
AB Arakanlılara zulmeden Myanmar'a yönelik yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği Myanmar'a yönelik yaptırımları artırdı. AB Konseyinden yapılan açıklamada, ordunun yönetime el koymasının ardından geçen iki senede şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sürdüğü, bu nedenle 5. yaptırım paketinin kabul edildiği bildirildi. 

DARBECİ REJİME DESTEK VERENLER YAPTIRIM LİSTESİNDE 

Diğer yandan açıklamada, yaptırım uygulanan kişiler arasında Enerji Bakanı, rejimin baskısını silah ve hem askeri hem sivil kullanımlı mallarla destekleyen önde gelen iş insanları, rejimle yakından ilişkili üst düzey subaylar, Yangon bölgesinde aktivistlere yönelik idam ve infaz süreçlerine dahil olanlar ile hava saldırılarını, katliamlar, baskınlar, kundakçılıklar ve canlı kalkanların görüldüğü Kaçin eyaletindeki siyasetçilerin bulunduğuna dikkat çekildi. 

93 KİŞİ VE 18 KURULUŞA AMBARGO UYGULANIYOR 

AB, Myanmar'a yönelik yaptırım listesine 9 kişi ve 7 kuruluşu ekledi. Böylece son eklenenlerle AB'nin Myanmar'da yaptırım uyguladığı kişi sayısı 93'e, kuruluş sayısı 18'e yükseldi.

BİRÇOK AMBARGO UYGULANIYOR 

Yaptırımlar; seyahat yasağı, varlıkların dondurulması ve fon yasaklarını içeriyor. Ayrıca, AB'nin Myanmar'a silah ambargosu ve ihracat kısıtlamaları da devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!