banner2

9 NATO ülkesinden Rusya'ya karşı ortak bildiri! 'İşgal edilen bölgelerden derhal çekilin'

NATO üyesi olan ve aralarında Çekya, Slovakya, Estonya ve Romanya'nın da olduğu 9 ülke lideri yayınladıkları ortak bir bildiride Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesini tanımadıklarını açıkladı.

Dünya 02.10.2022, 18:32 02.10.2022, 18:37
Abone ol
9 NATO ülkesinden Rusya'ya karşı ortak bildiri! 'İşgal edilen bölgelerden derhal çekilin'

Çekya, Slovakya, Estonya, Litvanya, Letonya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Polonya ve Romanya’dan oluşan 9 NATO ülkesi Rusya'nın Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etme kararını tanımadıklarını açıkladı. 

Ortak bir bildiri yayınlayan 9 ülkenin lideri, NATO üyesi ülkelere Ukrayna'ya yapılan yardımların artırılması çağrısında da bulundu. 

9 NATO ÜLKESİ ORTAK BİLDİRİ YAYINLADI 

Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova’nın sosyal medya hesabından yayınladığı bildiride, “Biz Orta ve Doğu Avrupa devlet başkanları, savaş sırasında Kiev'i ziyaret eden ve Rus saldırganlığının etkilerine kendi gözleriyle tanık olan ülkeler olarak, Rusya Federasyonu'nun uluslararası hukuku açıkça ihlal etmesi karşısında sessiz kalamayız. Bu nedenle bir bildiri yayınlıyoruz. Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi yineliyoruz. Rusya'nın herhangi bir Ukrayna bölgesini ilhak etme girişimini tanımıyoruz ve asla tanımayacağızifadeleri kullanıldı.

Diğer yandan liderler Ukrayna'nın gelecekte NATO üyeliğine ilişkin 2008 Bükreş NATO Zirvesi kararının arkasında olduklarını da belirtti. 

'RUSYA İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEN GERİ ÇEKİLSİN'

Söz konusu bildiride Ukrayna'ya yardımların artırılması gerektiği belirtilirken şu ifadelere yer verildi: 

Rusya'nın işgaline karşı savunmasında Ukrayna'yı destekliyoruz. Rusya'dan işgal altındaki tüm bölgelerden derhal geri çekilmesini talep ediyoruz ve tüm müttefikleri Ukrayna'ya askeri yardımlarını önemli ölçüde artırmaya davet ediyoruz. Saldırganlık suçları işleyen herkes hesap vermeli ve adalete teslim edilmelidir. 

Caputova tarafından imzalanan ve yayınlanan bildiriyi Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, Estonya Devlet Başkanı Alar Karis, Letonya Devlet Başkanı Egils Levits, Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Kuzey Makedonya Devlet Başkanı Stevo Pendarovski, Karadağ Devlet Başkanı Milo Cukanoviç, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Romanya Devlet Başkanı Klaus Iohannis de imzaladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!