banner2

80 ülkede 750 askeri gücü var ama rekabeti yönetemiyor! ABD'de tarihi dönüşüm yılı

ABD dış politikası 2021'de büyük bir güç kaybına uğradı. Özellikle Afganistan'dan kaçış, Washington'ın son 30 yılda inşa ettiği küresel bakışın bir sonucu. Yazar David Hearst Amerikan yüzyılının nasıl adım adım tükenişe yürüdüğünü yazdı.

Dünya 28.12.2021, 13:27 28.12.2021, 15:22
Abone ol
80 ülkede 750 askeri gücü var ama rekabeti yönetemiyor! ABD'de tarihi dönüşüm yılı

2021 yılı küresel aktörler için kriz yılı oldu. Özellikle Batılı büyük güçler ekonomide büyük bir dönüşüm içinde; küresel etkileri de giderek büyüyen bir tartışmanın konusu. 

Middle East Eye Genel Yayın Yönetmeni David Hearst, ABD'nin küresel çaptaki itibar krizini yazdı. ABD için özellikle Afganistan'dan kaçışın ve ülkenin yeniden Taliban'ın eline geçişinin etkisine vurgu yapılan yazıda durumun ABD'nin küresel yönetişiminin beceriksizliğiyle ilgili olduğu ifade edildi. 

''KABİL'İN DÜŞÜŞÜ 30 YILLIK HATALARIN SONUCU''

ABD Başkanı Joe Biden'ın  2021'de, seleflerinden dördünün stratejik dış politika hatalarının karanlık sonuçlarını yaşadığını ifade eden Hearst, Kabil'in düşüşünün son 30 yılda Washington'da yapılan dış politik hataların bir sonucu olduğunu vurguladı.

Hearst, Biden ile ilgili olarak''Kendisi, Barack Obama'nın başkan yardımcısı olduğu için bunu da görmekte zorlanıyor.'' ifadesini kullandı. 

abd başkanı joe biden

WASHINGTON İÇİN PARADİGMATİK DEĞİŞİKLİK

MEE Yayın Yönetmeni David Hearst, Sovyet sonrası dönemde ABD başkanlarının, dünyanın en büyük ve en donanımlı silahlı kuvvetinin başkomutanı olduğunu hatırlattı, dev bir bütçeyle 80 farklı ülkede 750 askeri üssü kontrol ettiklerini belirtti. 

Ancak Biden'ın  ABD'nin merkezde olduğu iki güçlü varsayımı 'sessizce' ortadan kaldırdığının altıını çizdi. O iki temel varsayım; Washington'ın güç kullanımı üzerindeki tekelinin sonsuza kadar süreceği ve ABD'nin "kurallara dayalı" bir dünya düzenini uygulamaya devam edebileceğiydi.

''Bu yıl çözülen şey, otuz yıldan daha az olmayan beceriksiz ABD küresel yönetişimiydi.'''

REKABETİ YÖNETME OYUNUNUN YIKICI SONUCU

Hearst'e göre ABD'nin paradigma değişiminin en önemli etkisi Afganistan'da yaşandı. ''Rekabeti "yönetme" oyununun, 1990'ların süper güç zaferi kadar yıkıcı insani sonuçları vardır'' diyen yazar,  Washington'ın Kabil'in düşüşü öncesi ve sonrasında yaptığı hatalara vurgu yaptı. 

ABD'nin gelir musluğunu kapatması sonrası, Afganistan ülke çapında bir kıtlığın eşiğinde. Ancak inanılmaz bir şekilde ABD bu durumdan Taliban'ı sorumlu tutuyor. İnsan hakları, eski devlet çalışanlarına yönelik gece intikam cinayetleri veya kadınların eğitimine yönelik baskılar nedeniyle parayı alıkoyuyor. 

New York'taki 1.3 milyar dolarlık altın rezervleri de dahil olmak üzere, Afgan merkez bankasının 10 milyar dolarlık varlıklarının çoğu, denizaşırı ülkelerde duruyor. ABD Hazinesi bu parayı, Taliban'a kadın hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda baskı yapmak için bir kaldıraç olarak kullanıyor. 

afganistan kıtlık

ABD AFGANİSTAN'DAKİ KITLIKTAN SORUMLU

''ABD, şu anda alıkoyduğu para olmadan çalışamayan bir devleti beslemekten kendisini sorumlu tutmuyor.'' diyen MEE Yayın Yönetmeni, Afganistan'da şu an yaşanan kıtlıktan Washington'ın doğrudan sorumlu olduğunu belirtti;  Afgan savaş ağalarıyla müzakere yapmak yerine, askeri güçle iktidarı ele geçiren Taliban'dan para alıkoymanın zayıflık anlamına gelebileceğini belirtti.

ABD GÜCÜN YARARSIZLIĞINI KEŞFETTİ

Yazıda ABD'nin bu yüzyılda yarattığı savaş alanlarında daha fazla kan dökülmesini durdurmanın yine ABD'nin stratejik çıkarına olduğu ifade edildi.  ABD'nin Ortadoğu'da artan Çin ve Rus etkisini dengelemek için, 2015'ten bu yana İran'a uyguladığı yaptırımları kaldırmasının şart olduğu vurgulandı. 

Aynı zamanda İsrail'in acımasız genişleme politikasına da ses çıkarması gerektiği belirtildi. ''Bu genişleme neredeyse her hafta devam ediyor çünkü Washington'da kimse onu durdurmak için parmağını kıpırdatmıyor'' diyen Hearst, ''Batı Şeria'da silahsız Filistinli köylülere saldıran silahlı linç çeteleri hakkında hiçbir şey yapmamak, onları kabul etmekle aynı şey.'' ifadesini kullandı. 

Washington bir sonraki hamlesini yapmadan önce, dünya haritasına bakıp düşünse iyi eder. Uzun bir düşünme sürecine ihtiyaç var. 

Kuralların şampiyonu olmak istiyorsan, önce bu kuralları kendine uygula. Kaybedilen küresel otoriteyi yeniden kazanmanın tek yolu bu. ABD, artık rejimleri silah zoruyla veya yaptırımlarla değiştiremeyeceği yeni bir döneme girdi. Gücün yararsızlığını keşfetti. Sopayı bırakmalı ve kova dolusu havuç dağıtmaya başlamalıdır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!