Yandex Metrica

Sitede Ara

80 adet F-16'nın teslimatı an meselesi: Engeller birer birer temizlendi

80 adet F-16'nın teslimatı an meselesi: Engeller birer birer temizlendi

Kiev yönetimi, ordu envanterine eklenmesi beklenen yaklaşık 80 adet F-16 savaş uçağını teslim almadan, Rus hava savunma sistemlerini bozmak için kollarını sıvadı. Belbek ve Sivastopol kentlerinde bir S-300 hava savunma sistemiyle iki S-400, HIMARS sayesinde imha edildi.

Dünya

14.06.2024, 15:50

Ukrayna kuvvetleri, donanmasına ekleyeceği F-16 savaş uçaklarından önce Rus hava savunma sistemlerini imha etmek için yoğun bir çaba gösteriyor. Kiev güçleri 11-12 Haziran gecesi Kırım'da işgal altındaki Belbek ve Sivastopol yerleşimlerinin yakınlarında bir S-300 hava savunma bataryası ile iki S-400 bataryasını vurdu. 

Coğrafi konumu tespit edilen ve 12 Haziran'da yayınlanan görüntüler, işgal altındaki Dzhankoi'nin güneyindeki bir S-400 radar sisteminin imhası ve işgal altındaki Yevpatoriia'nın kuzeyindeki hasarlı S-300 varlıkları da dahil olmak üzere bu sistemlere verilen hasarı kanıtlar nitelikte. 

Uzmanlar, Ukrayna güçlerinin Belgorod Oblastı'nda dört Rus S-300 sistemini imha etmek için HIMARS kullandığını doğruladığı kaydedildi. Bu operasyon, Rusya'nın Kırım'daki hava savunma sistemlerinin gücünü azaltmasına ve Kiev yönetimine teslim edilecek F-16'ların daha rahat operasyonel görev yapmasının önünü açtı.

Bilim dünyasında hayret verici buluş! Araştırmacılar güneş sisteminde yeni bir gezegen keşfetti! Gökten yağmur değil cam yağıyor! Bilim dünyasında hayret verici buluş! Araştırmacılar güneş sisteminde yeni bir... Haberi Görüntüle

S-400'LER HAYATİ ÖNEM TAŞIYORDU...

S-300/S-400 hava savunma sistemleri ve Su-57 avcı uçakları Rusya'nın Ukrayna'nın cephe hatlarına yakın hava operasyonlarını kısıtlama ve Ukrayna'daki saldırı operasyonlarını destekleme çabaları açısından hayati önem taşıyor.

Uzmanlara göre Ukrayna'nın bu saldırıları, 2024 yaz ve sonbaharında küçük miktarlarda başlaması beklenen F-16 savaş uçaklarının Ukrayna'ya planlanan teslimatı öncesinde Rus hava savunmasını zayıflatmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. 

Raporlarda "Ukrayna'nın gelecekte cephe bölgelerine daha yakın insanlı sabit kanatlı hava gücü kullanmasının koşullarını oluşturmak için Ukrayna'ya önemli sayıda uçak teslim edilmeden önce Ukrayna güçleri Rus hava savunmasını aktif bir şekilde zayıflatmaya çalışabilir." ifadelerine net olarak yer veriliyor.

Danimarka Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 Fighting Falcon

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu Haberi Görüntüle

TEK BAŞINA ZAFER KAZANDIRMAYA YETMEYECEK

Savaş analistleri Rus hava savunmasının zayıflatılmasının, Kiev cephesinde yeterli savaş uçağı ve eğitimli pilotlarla birleştiğinde, Ukrayna'nın kara kuvvetlerini daha etkili bir şekilde desteklemek için sabit kanatlı uçakları entegre etmesini sağlayabileceğine inanıyor.

Belçika, Danimarka, Hollanda ve Norveç, Ukrayna'nın Rus saldırılarına karşı savunmasını güçlendirmek için 80'den fazla ABD yapımı F-16 savaş uçağı tedarik etmeyi taahhüt etti.

Bu F-16'ların Kiev donanmasının envanterine eklenmesi, Ukrayna'nın havadan havaya ve havadan karaya kabiliyetlerini önemli ölçüde arttıracaktır. Fakat yaşanan olaylar göstermiştir ki hiçbir platform, F-16 kadar yetenekli bir platform bile olsa, Ukrayna'ya tek başına zafer kazandıramaya yetmeyecek.

Uzmanlar, bu gelişmiş avcı uçaklarını kullanmak için uygun taktikler konusunda bilgili olmayan Ukraynalı pilotların dördüncü nesil bir uçağın yeteneklerinden tam olarak faydalanamayacağının ise altını çizdi. Hem Ukraynalı hem de Batılı yetkililer, yeterli sayıda Ukraynalı pilotu eğitmenin ve Ukrayna kuvvetlerini kara operasyonlarını destekleyecek hava üstünlüğünü elde etmek için gereken yaklaşık 150 F-16 ile donatmanın oldukça zaman alacağını belirttiler.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading