Yandex Metrica

Sitede Ara

6 uçak gemisi ve 6 denizaltı: Onlar en büyük ve en hızlısı değil, en sessiz ve en ölümcülü!

6 uçak gemisi ve 6 denizaltı: Onlar en büyük ve en hızlısı değil, en sessiz ve en ölümcülü!

Asya kıtasında rakibi Çin ve Tayvan'ın denizlerdeki üstünlük savaşı, Hint donanmasını harekete geçirdi. 6 uçak gemisiyle denizlerdeki rekabete katılmak isteyen Hindistan, üstünlüğünü en büyük ve en hızlı olmakla değil, en sessiz ve en ölümcül olmakla sağlamak istiyor.

Dünya

10.06.2024, 23:11

Hindistan Donanması, rakip ülkelerin askeri gücünden geri kalmamak adına iddialı planlarını birer birer açıklamaya devam ediyor. İlk olarak 6 uçak gemisi projesini duyuran Hint hükümeti, şimdi de 6 denizaltı sahibi olarak bölgede 'Oyun Değiştirici' olmak istiyor.

Hindistan Donanması Proje-75I kapsamında altı denizaltı sahibi olmak için kollarını sıvadı. Bu denizaltılar Yakıt Hücreli Havadan Bağımsız Tahrik (AIP) teknolojisine ve Lityum-iyon bataryaya sahip olacak, bu sayede okyanusun derinliklerinde daha uzun süre gizlenebilecek ve gerektiğinde yüksek hızlarda hedeflerine ulaşırken saldırı pozisyonlarını kaybetmeyecekler.

Hint Donanması rekabet üstünlüğünü en büyük ve en hızlı olmakla değil, en sessiz ve en ölümcül olmakla sağlamak istiyor.

Denizaltı ihalesini kazanmak için dünyanın önde gelen gemi üreticisi ThyssenKrupp 214 sınıfı denizaltılarını Hint hükümetine teklif etti. Bunlar 212 CD denizaltılarının ileri teknolojik özelliklerini ve AIP teknolojisindeki en son gelişmelerle birleştirilmiş hali. 212 CD sınıfı denizaltılar Norveç Donanması için özel olarak inşa edilmiş ve Baltık Denizi'ndeki operasyon gereksinimlerine göre uyarlanmıştır.

Hindistan'a teklif edilen 214 ise Hindistan Donanması'nın ihtiyaçlarına göre tasarlanması bekleniyor. AIP teknolojisindeki en son geliştirmelerle 214 sınıfı denizaltıların bir türevi olacağı tahmin ediliyor. Lityum-iyon batarya ile donatılacak, gelişmiş bir sensör ve savaş sistemine sahip olacak ve bu sayede gizlilik özelliklerinden ödün vermeyecek.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı Haberi Görüntüle

BU DENİZALTILAR OYUN DEĞİŞTİRİCİ OLACAK

Yakıt hücresi tabanlı AIP sistemi ve Lityum-İyon batarya kombinasyonu, Batı'da Aden Körfezi'nden Doğu'da Malakka Boğazı'na kadar uzanan uzun bir sorumluluk alanına sahip olan Hint Donanması için oyunun kurallarını değiştirecek bir kabiliyet sahibi olmasını sağlayacak. Çin'in artan denizcilik kapasitesi karşısında Hint Donanması güvenilir bir denizaltı gücüne ihtiyaç duyuyor.

Yakıt hücreli AIP, denizaltıya düşük hızda uzun menzilli dayanıklılık sağlarken, Lityum-iyon batarya, istenen hedefe ulaşmak için yüksek hızda seyretmesini sağlıyor. Avrupa ülkeleri bunu kullanmasa da Japonya kullanıyor. TkMS de ihaleyi alması halinde Hint Donanması için bu iki teknolojiyi denizaltılara entegre edecek.

Bu teknoloji Hint Donanması'nın su altında kalarak Bengal Körfezi'nin tamamını kapsayacak menzile sahip olmasına yardımcı olacak. Bir denizaltı periskop derinliğindeyken, elektrik bataryalarını çalıştırmak üzere gemiye oksijen almak için burnunu çektiğinde en savunmasız pozisyonuna gelir. AIP teknolojisi ise daha az yüzeye çıkmasını sağlayacak bir teknoloji.

Ayrıca, yeni 212 ve 214 sınıfı denizaltılardaki hidrojenle çalışan yakıt hücresi tabanlı AIP teknolojisi, bu denizaltılara bir seferde üç hafta boyunca su altında kalma kabiliyeti kazandırıyor. Bu denizaltıların üreticisi olan tkMS aynı zamanda dünyanın ilk savaş denizaltısını yapan Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW) şirketinin de sahibidir.

AIP özellikli denizaltılar daha fazla hareket kabiliyetine sahiptir. Hedefleri tespit etmek için pasif sonar kullanırken enerjiyi korumak ve operasyon süresini uzatmak için sadece kritik sistemler çalışırken “dipte” kalabilir veya okyanus tabanında oturabilirler. Yakıt hücreleri daha düşük yüklerde daha yüksek verimlilikle çalıştığından, dibe oturmak belirli bir görevin dayanıklılığını uzatabilir.

Fransa'da seçimi kazanan sol ittifaktan dikkat çeken vaat! 'Filistin devletini tanıyacağız' Fransa'da seçimi kazanan sol ittifaktan dikkat çeken vaat! 'Filistin devletini... Haberi Görüntüle

AIP TABANLI DENİZALTILARIN MALİYETİ DAHA UCUZ

İhtiyaç duyulan 24 konvansiyonel denizaltıya karşılık Hindistan denizaltı filosunda sadece 16 denizaltı bulunuyor ve yeni inşa edilen altı denizaltı dışında geri kalanlar 30 yaşın üzerinde ve hizmet dışı bırakılmaları an meselesi. Bu nedenle denizaltı projesinin Hindistan Donanması için yüksek öncelikli bir proje olacağı tahmin ediliyor.

AIP tabanlı bir denizaltı nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltıdan daha ucuzdur. Nükleer olmayan denizaltıların bakımı ve yönetimi de daha az maliyetli. Yakıt hücresi sistemleri modüler olup hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilir ve bu denizaltıların 25-35 kişilik mürettebat barınabilir.

TkMS, şu ana kadar denizde kendini kanıtlamış yakıt hücresi tabanlı AIP sistemlerine sahip tek şirket olduğu için teknoloji konusunda kendinden emin. 214 sınıfı denizaltı halen Yunanistan, Portekiz, Türkiye ve Güney Kore tarafından kullanılıyor. Hindistan Donanması halihazırda 209 sınıfı denizaltılara sahiptir. Bunlardan ikisi, INS Shishumar ve INS Shankush, ömürlerini on yıl kadar daha uzatacak bir yenilemeden geçti. 

Mayıs 2024 verilerine göre Hint donanmasının iki adet uçak gemisi, bir SSBN dahil 14 denizaltı ve 14 fırkateyni bulunuyor. 10 destroyer savaş gemisi, 6 mayın gemisi ve 26 adet hafif zırhlı küçük korvete sahip.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading