banner2

6 bölgede gerilim çıkacak tatbikat! Çin ordusu sahaya iniyor: Gerçek mermi kullanılacak

ABD-Çin gerilimi tırmanıyor. Çin ordusu 4-7 Ağustos tarihlerinde Tayvan çevresinde gerçek mermilerle askeri tatbikat yapacağını açıkladı. 6 bölgede yapılacak tatbikatlarda hava ve deniz sahaları kapatılacak. Pelosi'nin Tayvan'a ziyareti sonrası gerilim üst düzeye çıkmış ve iki ülke birbirini tehdit eden açıklamalarda bulunmuştu. 

Dünya 02.08.2022, 20:52 02.08.2022, 23:37
Abone ol

Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak Tayvan'ın başkenti Taipei'de bulunan Songshan Havaalanı'na yerel saatle 22:43'te indi. Pelosi'yi Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei'de bulunan Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve diğer yetkililer karşıladı. Bu gelişmenin ardından Çin'den ABD'yi tehdit eden açıklamalar geldi. İki ülkenin geri atmaması bölgede savaç çanlarını çanmasına neden oldu. Savaş seslerinin yükseldiği bölgede her an sıcak çatışma bekleniyor. 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çin ordusu sahaya inme kararı aldı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 4-7 Ağustos tarihleri arasında Tayvan'ı çevreleyen altı bölgede gerçek mermilerle tatbikat ve eğitim faaliyetleri yürütecek.

TAYVAN'I ÇEVRELEYEN BÖLGEDE TATBİKAT YAPACAKLAR

ABD-Çin arasındaki tansiyon ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesi ile yükseldi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 4-7 Ağustos tarihleri arasında Tayvan'ı çevreleyen altı bölgede tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapacağını açıkladı.

GERÇEK MERMİ KULLANILACAK 

Tatbikatların 7 Ağustos'ta Pekin saati ile 12.00'de sona ereceği ifade edilerek, tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağı aktarıldı. Güvenlik nedeniyle, tatbikatların yapılacağı bölgelere gemi ve uçakların girmesinin yasaklandığı belirtildi.

YARIN TAYVAN LİDERİ İLE GÖRÜŞECEK

Pelosi'nin yarın Tayvan Lideri Tsai Yingwen ile görüşmesi bekleniyor. Öte yandan Pelosi, en son 1997'de dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan'a seyahat eden en üst düzey ABD yetkili oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!