Yandex Metrica

6 adet F-16'yı bedava verecekler! O ülkeden 180 milyon dolarlık dev kıyak

6 adet F-16'yı bedava verecekler! O ülkeden 180 milyon dolarlık dev kıyak

İki bucuk yılı aşkın devam eden Rusya-Ukrayna savaşına Norveç dokunuşu geldi. Oslo hükümeti Ukrayna'ya 6 adet F-16'yı bedava vereceğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in açıklamasına göre F-16 savaş uçaklarının Ukrayna'ya transferi başladı.

Dünya

11.07.2024, 10:49

ABD'nin verdiği bilgiye göre, yaklaşık bir yıllık gecikmenin ardından NATO ortakları F-16 savaş uçaklarını Ukrayna'ya teslim etmeye başladı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü Washington'daki NATO zirvesinin oturum aralarında düzenlenen bir güvenlik forumunda, "Biz burada konuşurken, F-16 uçaklarının yer değiştirmesi sürüyor" dedi.

Hedef 2025: 5. Nesil savaş uçağı, denizaltılar ve uçak gemisi: Her şey yerli ve milli üretim! Hedef 2025: 5. Nesil savaş uçağı, denizaltılar ve uçak gemisi:... Haberi Görüntüle

"BU YAZ UKRAYNA ÜZERİNE UÇACAK"

Jetlerin bu yaz Ukrayna üzerinde uçacağını belirten Blinken, "Amaç, ülkenin Rus saldırganlığına karşı kendisini etkili bir şekilde savunmaya devam edebilmesini sağlamaktır." dedi.

Hollanda ve Danimarka'dan oluşan bir koalisyon geçen yıl Kiev'e savaş uçağı sözü vermişti, ancak teslimat gecikmeye devam etti. Blinken şu anda yolda kaç makinenin olduğunu söylemedi. Yeni Hollanda hükümeti hafta sonu Kiev'e "hemen" teslimat sözü verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj, tedarik sağlayan ülkelere Ukrayna hava kuvvetlerini güçlendirdikleri için teşekkür etti. X'e şunları yazdı:  "Tüm Ukraynalıların hedefine ulaşmak için attıkları pratik adımlar için ABD, Danimarka ve Hollanda'ya minnettarım." ifadelerini kullandı.

Hizbullah işgal güçlerini hedef aldı! İsrail'den peş peşe açıklama geldi Hizbullah işgal güçlerini hedef aldı! İsrail'den peş peşe açıklama geldi Haberi Görüntüle

NORVEÇ'TEN 6 ADET F-16 SÖZÜ

ABD, Danimarka ve Hollanda'nın yanı sıra, Norveç'te Ukrayna'ya destek sözü verdi. Norveç hükümeti, Rusya savaşında savunma çabalarını arttırması için Ukrayna'ya 6 adet F-16 hibe edeceğini açıkladı. 

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, Ukrayna'ya verilecek F-16'ların tesliminin bu yıl içerisinde başlamasının planlandığını söyledi. Stoere, "Hava savunma sistemleriyle birlikte savaş uçakları, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savunmasını güçlendirmek için hayati önem taşıyacak" dedi.

Başbakan Stoere, Ukrayna'ya F-16 hibe edileceğini ilk olarak geçtiğimiz yıl ağustos ayında duyurmuş ancak kaç adet savaş uçağı verileceğini açıklamamıştı. Bu tarihten itibaren Norveç, Ukraynalı pilotların eğitimi için 2 adet F-16'yı Danimarka'ya göndermişti. Zelenski, uzun süredir NATO üyesi ülkelerden F-16 talebinde bulunuyordu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading