banner2

53 milyon sterlin çalmışlardı: İngiltere'nin en büyük soyguncuları 17 yıldır kayıp

17 yıl önce İngiltere'de bir depoyu basıp 53 milyon sterlin çalan hırsızlar yıllardır kayıp. Olayla ilgili 36 kişi tutuklansa da İngiltere'nin en büyük soygununun 1 numaralı ismi ve büyük miktarda paraya 17 yıldır ulaşılamıyor.

Dünya 22.02.2023, 17:10
Abone ol
53 milyon sterlin çalmışlardı: İngiltere'nin en büyük soyguncuları 17 yıldır kayıp

İngiltere'nin en büyük soygunu olarak tarihe geçen hırsızlık 17 yıl sonra yeniden gündeme geldi. Ellerinde silahlarla bir depoya baskın düzenleyen ve 53 milyon sterlin çalan çete üyelerine aradan geçen 17 yılın ardından hâlâ ulaşılamıyor.

ZANLILAR 17 YILDIR KAYIP

Büyük soygundan sonra İngiliz polisi hemen harekete geçse de zanlıların ancak bazılarını yakalayabilmişti. 17 yılın ardından 32 milyon sterlinle birlikte birçok zanlı hala kayıp. 

POLİS ÜNİFORMASI GİYİP DEPOYU BASMIŞLARDI

Bundan 17 yıl önce polis üniforması giyerek depo müdürü ve ailesini kaçıran zanlılar, Dixon isimli müdürden kendi araç filolarının depoya girmeleri için güvenliğe izin vermesi gerektiğini söyledi. Dixon korkuya kapılınca soygunun ilk adımı başladı.

14 PERSONELİ REHİN ALDILAR

Kar maskesi ve ağır makinalı silahlarla depoya giden soyguncular, 14 personeli rehin almış ve depodaki parayı minibüse yüklemişti. Çetenin kaçış araçları filosunda yeterli yer olmadığı için arkalarında 154 milyon sterlin nakit bıraktılar.

1 NUMARALI İSİM FAS'A KAÇTI

Polis kısa sürede harekete geçerken eş zamanlı yapılan baskınlarda Welling'de 9 milyon sterlin ve Southborough'da 8 milyon sterlin ele geçirilmişti. 2007 yılına kadar soruşturmayla ilgili olarak 36 kişi tutuklanmıştı. Eski kafes dövüşçüsü Lee Murray'in soygunun arkasındaki beyin olduğunu düşünülürken yakalanacağını anlayan Murray ise Fas'a kaçmıştı.

SOYGUNCULARA AĞIR CEZA

Fas'da özel ekip tarafından yakalanan Murray 25 yıl ceza aldı ve Fas'da hapse girdi. Murray'in yakın arkadaşı Paul Allen'ın 18 yıl hapis cezası aldı. Öte yandan kaçmayı başaran çetenin diğer üyelerinin henüz nerede olduğu tespit edilemedi. Kalan parayı aralarında paylaştıkları düşünülen üyeler dünya genelinde hala aranıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!