520'den fazla mayın buldu! Dünyanın konuştuğu köpeğe devlet nişanı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'ya karşı direnişte yüzlerce mayını tespit eden ''Patron'' isimli köpeğe devlet nişanı verdi.

Dünya 09.05.2022, 11:07 09.05.2022, 12:20
Abone ol
520'den fazla mayın buldu! Dünyanın konuştuğu köpeğe devlet nişanı

Putin'in verdiği emirle Rus güçlerinin Ukrayna'ya başlattığı askeri operasyodna binlerce insan hayatını kaybeti. Ukrayna halkı, savaştan kaçıp ülkerini terk etmek zorunda kaldı. Rusya, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyasını yendiği tarih olan 9 Mayıs'ı Zafer Günü olarak kutladı. Rus lider Vladimir Putin başkent Moskova'daki törende konuştu. Putin, ''Vatanımız, bağımsızlığımız için savaşıyoruz'' derken NATO'ya gözdağı verdi. 

SON MADALYALI KAHRAMAN

Yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra Ukrayna cephesinde Zelenski, yüzlerce mayını tespit eden Jack Russell teriyeri cinsi köpeği ödüllendirdi. Ukrayna'nın uzman mayın koklama köpeği Patron, başkent Kiev'de düzenlenen bir basın toplantısıyla Devlet Başkanı Volodimir Zelenski tarafından onurlandırıldı ve ülkenin son madalyalı kahramanlarından biri oldu.

520'DEN FAZLA MAYIN TESPİT ETTİ

İki yaşındaki Jack Russell teriyeri ''Patron'' isimli köpek, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana Çernihiv'de 250'den fazla Rus patlayıcısının tespit edilmesine yardımcı oldu.

''PATRON'A TEŞEKKÜR EDİYORUM''

Ukrayna lideri Zelenski, ''Bugün, şimdiden mayınlarımızı temizleyen Ukraynalı kahramanları ödüllendirmek istiyorum. Kahramanlarımızla birlikte, sadece patlayıcıları etkisiz hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda çocuklarımıza gerekli güvenlik kurallarını öğretmeye de yardımcı olan harika Patron’a da teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYADA ŞÖHRET OLDU

Öte yandan Patron, sosyal medyada da şöhrete kavuştu. Patron, 210 binden fazla Instagram takipçisi ile dünya çapında bir sosyal medya fenomeni haline geldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!