Yandex Metrica

50 yıl önce kaybolmuştu: Sualtı uzmanları gizemli jeti buldu: İşte tüyler ürperten keşif

50 yıl önce kaybolmuştu: Sualtı uzmanları gizemli jeti buldu: İşte tüyler ürperten keşif

Tarihler 1971'i gösterdiğinde kalkıştan kısa bir süre sonra ABD'nin Vermont eyaletinde özel bir jet ortadan kayboldu. Yıllardır süren enkaz arama çalışmalarına ilişkin sansasyonel keşif haberi geldi. İşte gizemli jetin tüyler ürperten enkazı...

Dünya

12.06.2024, 13:21

ABD'de küçük bir jet uçağının kaybolmasından yarım yüzyıldan fazla bir süre sonra, uzmanlar uçağın enkazının bulunduğunu duyurdu. Sualtı uzmanı Garry Kozak liderliğindeki bir ekip, Vermont eyaletindeki Chamberlain Gölü'nde yaklaşık 60 metre suyun içinde bir makinenin kalıntılarını keşfetti. Kozak, enkazın 53 yıldır kayıp olan uçak olduğundan "yüzde 99 emin olduklarını" söyledi.

Özel uçak, 27 Ocak 1971'de karlı bir gecede, Vermont'taki Burlington Havaalanı'ndan Providence, Rhode Island'a doğru havalandıktan kısa bir süre sonra ortadan kaybolmuştu. Gemide Atlanta, Georgia'daki geliştirme şirketi Cousins ​​​​Properties'in iki mürettebat üyesi ve üç çalışanı vardı. Burlington'da bir geliştirme projesi üzerinde çalışıyorlardı.

Futbol sahasının altından Tunç Çağı çıktı: 3.500 yıllık keşif görenleri hayrete düşürdü Futbol sahasının altından Tunç Çağı çıktı: 3.500 yıllık keşif görenleri... Haberi Görüntüle

DEFALARCA ARADILAR

On kişilik 1121 Jet Commander'ın ilk aramasında hiçbir enkaz bulunamadı: Uçağın kaybolmasından dört gün sonra göl dondu. Kozak, 1971 baharında buzlar eriyene kadar Shelburne Point'te uçağın enkazının bulunmadığını söyledi. 2014 yılında jeti tekrar aradılar ve modern teknolojiyi kullanarak enkazı bulmayı umdular ama yine başarılı olamadılar.

Kozak ve ekibi geçen ay bir enkaza rastlayana kadar en az 17 arama daha yapıldı. Aramada uzaktan kumandalı su altı aracı kullanıldı. Kozak ve ekibinin bulduğu enkaz, artık kayıp jetle aynı özel boyaya sahip ve gölde, kulenin kaybolmadan önce uçağı en son bulduğu yerde bulunuyor.

Aşırı sağ korkusu: Fransa'da erken genel seçimin ilk turu başladı: Macron'dan tehlikeli kumar Aşırı sağ korkusu: Fransa'da erken genel seçimin ilk turu başladı:... Haberi Görüntüle

ANMA TÖRENİ DÜZENLENECEK

Enkazın bulunmasının kurbanların ailelerine "bir miktar huzur sağladığını ve sahip oldukları birçok soruyu yanıtladığını" söyledi. Yakınları uçağın bulunmasından dolayı minnettar olduklarını dile getirdi.  Pilot George Nikita'nın yeğeni Barbara Nikitas, Salı günü yerel saatle AP haber ajansına verdiği demeçte, "Onun bulunmuş olması huzurlu ama aynı zamanda da çok üzücü bir duygu" dedi.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) şu anda kayıp uçağın gerçekten olup olmadığını araştırıyor. Ancak NTSB'nin enkazı kurtarması pek mümkün görünmüyor. Kurbanların yakınları artık uçağın nerede olduğunu bildiğinden bir anma töreni planlıyorlar.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

1

1

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading