Yandex Metrica

5 bitmeden 6. nesil savaş uçağını yapıyorlar: Hayalet avcı artık daha ölümcül!

5 bitmeden 6. nesil savaş uçağını yapıyorlar: Hayalet avcı artık daha ölümcül!

Asya kıtasında rakibi Tayvan, Hindistan ve ABD'ye karşı hem denizde hem havada üstünlük savaşı veren Pekin, donanmasının gücüne güç katıyor. Rakiplerinden sır gibi sakladığı, inşası tamamlanan beşinci nesil hayalet avcı uçağı J-20 Mighty Dragon, kısa süre içerisinde görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Dünya

10.06.2024, 23:13

Çin donanması bölgedeki askeri gücünü kaybetmemek için iddialı askeri planlarını birer birer devreye sokuyor. Güney Çin Denizi'nde yaşadığı gerilimlerle sık sık gündeme gelen Pekin yönetimi, her şeye rağmen J-20 Mighty Dragon hayalet savaş uçağını kısa bir süre içerisinde görücüye çıkarmayı hedefliyor.

Global Times gazetesinde yer alan habere göre Çin'in J-20 hayalet savaş uçağının test pilotu, kısa bir süre önce uçağın sürekli olarak geliştirildiğini ve yeni nesil savaş uçağının hazır hale geldiğini açıkladı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri'nden (PLAAF) test pilotu Li Gang, Hayalet J-20 uçağının zamana ayak uydurduğunu, beklenen savaş hedeflerine ulaşmak için sistemin son derece mükemmel çalıştığını bildirdi.

Li Gang konuşmasının devamında Pekin yönetiminin 6. nesil savaş uçağı üzerinde çalıştığını söyledi fakat uçağın adını vermekten kaçındı. Çin'in de ABD ve Avrupa gibi altıncı nesil bir savaş uçağı üzerinde çalıştığı ise biliniyor.

2023 Şubat ayında Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) altıncı nesil savaş uçağı konseptini sosyal medya üzerinden paylaştı. Öne çıkan konseptte elmas şeklindeki kanatlar ve kuyruksuz bir tasarım yer alıyordu ki bu da çeşitli AVIC sunumlarında yayınlanan önceki görüntülerle örtüşüyor. Bunların yanı sıra Pekin yönetimi hala temel radar, aviyonik ve motor teknolojilerini geliştirmek için AR-GE çalışmalarına devam ediyor.

Bilim dünyasında hayret verici buluş! Araştırmacılar güneş sisteminde yeni bir gezegen keşfetti! Gökten yağmur değil cam yağıyor! Bilim dünyasında hayret verici buluş! Araştırmacılar güneş sisteminde yeni bir... Haberi Görüntüle

F-22 RAPTOR VS J-20

Global Times'a röportaj veren Çinli yorumcular, ABD gibi ülkelerin altıncı nesil savaş uçağı geliştirme çalışmalarına çoktan başladığına vurgu yaparak, Çin donanmasının uçak yarışından geri kalmayacağını, J-20'yi üst düzey teknolojiyle geliştirdiğini belirtti. ABD ise hali hazırdaki çalışmasına yeni nesil NGAD sistemini geliştirmeye devam ediyor.

Çinli askeri havacılık uzmanı Fu Qianshao, Global Times'a verdiği demeçte J-20'nin ilk test uçuşundan bu yana Çin'in havacılık teknolojilerinin diğer ülkelerin çok ötesinde ve hızlı bir şekilde geliştiğini söyledi. Batılı muhalifler J-20'nin gizlilik yetenekleri konusunda şüphe duyarken Fu, J-20'nin yeni motorlar ve aerodinamik tasarım, aviyonik, radar sistemleri, yazılım ve malzemelerde yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere en yeni teknolojilerle donatıldığını vurguladı.

Çinli analist J-20'yi ABD Hava Kuvvetleri'nin F-22 Raptor'ları ile karşılaştırdı ve F-22'nin geliştirilmesinden bu yana önemli bir güncelleme yapılmadığını ve teknolojisinin eskidiğini belirtti. J-20'nin ise şu anda küresel olarak en gelişmiş savaş uçağı olduğunu vurguladı.

Teknik olarak konuşmak gerekirse, F-15 ve F-16 gibi eski dördüncü nesil uçakların aldığı çok sayıda yükseltmeye kıyasla yükseltmeler nispeten sınırlı olmuştur. Bunlara ek olarak, eski F-22 Raptor Blok 20, Blok 30/35'e dönüştürüldü.

Örnek olarak Blok 30/35 uçağı bir dizi geliştirmeye sahip. Bunlar arasında sentetik açıklıklı haritalama ve hareketli hedef göstergeleri gibi gelişmiş havadan yere yetenekler sağlayan APG-77v1 radarı ve genişletilmiş 400 kilometrelik dar ışınlı arama menzili bulunuyor.

ABD Hava Kuvvetleri (USAF) çok pahalı olan eski Blok 22 uçaklarını aşamalı olarak elden çıkarmak istediğinden, Hava Kuvvetleri Yeni Nesil Hava Hakimiyeti (NGAD) sistemi hazır olana kadar diğer F-22'leri modernize edeceğini ima etti.

Beşinci nesil hava üstünlüğü avcı uçağını “kritik kabiliyete” sahip olarak tanımlayan Hava Kuvvetleri'nin Satın Alma, Teknoloji ve Lojistikten sorumlu sekreter yardımcısı Andrew P. Hunter'ın da belirttiği gibi F-22, ABD Hava Kuvvetleri'nin avcı filosunun temel taşı olmaya devam edecek.

Uluslararası Adalet Divanı: İsrail, Gazze'de işgalci güç konumundadır Uluslararası Adalet Divanı: İsrail, Gazze'de işgalci güç konumundadır Haberi Görüntüle

J-20 ARTIK DAHA ÖLÜMCÜL

Çinli pilotlar ve uzmanlar tarafından yapılan son yorumlar, F-22 Raptor ve J-20 Mighty Dragons'un Hint-Pasifik bölgesinde birkaç kilometre arayla konuşlandırıldığı düşünüldüğünde önem kazanıyor.

Japonya'nın Kaduna Hava Üssünde bulunan F-15 kartallarının yerine Raptorlarını yerleştiren ABD'ye Çin donanmasının cevabı gecikmedi. Çin'in Fujian eyaletinde bulunan ve Kadena'dan sadece 600 mil uzaklıktali Wuyishan Hava Üssü altı adet J-20 konuşlandırıldı. Pentagon'un Çin askeri gücüne ilişkin en son değerlendirmesine göre PLAAF, Chengdu J-20 Mighty Dragon'u modernize ediyor ve ABD Hava Kuvvetleri'nin yaptığı gibi insanlı-insansız takım konseptlerini deniyor.

2023 Ekim ayında Pentagon tarafından yayınlanan Çin Askeri Güç Raporu'na göre, Pekin yönetimi J-20 için, avcı uçağının düşük gözlemlenebilir konfigürasyonunda taşıyabileceği havadan havaya füzelerin (AAM) sayısını artırmayı, itiş yönü değiştiren motor nozulları takmayı ve daha yüksek itiş gücüne sahip Indigenous WS-15 motorları takarak süper hızlanma kabiliyeti eklemeyi içerebilecek yükseltmeler ekliyor.

Raporda ek olarak çift kişilik bir J-20 uçağı için çalışmaların devam ettiğine de vurgu yapılıyor. Uzmanlar çift kişilik J-20S'nin otonom eskort uçak kontrolünde kullanılmak üzere düşünüldüğüne son derece emin. 

Bazı raporlar J-20'nin F-22 gibi birden fazla füze fırlatma kabiliyeti bulunması sebebiyle, özellikle de AIM-120 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzenin Çin versiyonu olan PL-15'i taşıyabildiği için F-22'ye karşı belirgin bir avantaja sahip olabileceğini tahmin ediyor.

Üst düzey yetkililer PL-15'in menzilinin AMRAAM'ın menzilini aştığını ve Çin'in hayalet savaş uçağına Amerikan savaş uçağına karşı potansiyel bir ilk bakış/ilk atış kabiliyeti sağladığına vurgu yaptı. Her ne kaadar AMRAAM'ın en son versiyonunun menzili gizli tutulsa da PL-15'in menzilinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Habere Tepki Ver

5

1

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading