Yandex Metrica

46.000 yıldır donmuş olan solucan yeniden hayata döndü ve doğurmaya başladı

46.000 yıldır donmuş olan solucan yeniden hayata döndü ve doğurmaya başladı

46.000 yıllık bir solucan Sibirya buzlarından yeniden doğdu ve ve doğurmaya başladı. Solucanın muhtemelen 50.000 yıl önce nesli tükenen bir türe ait olduğu düşünülüyor.

Dünya

11.06.2024, 18:48

Minik solucan, buzun içinde yaklaşık elli yıl sonra bilim adamları tarafından donmuş halde bulundu, ancak yeniden canlandığında bilim adamları şaşkına döndü. Tekrar hayata döndürüldüğünde, bir eşe ihtiyacı olmadığı için partenogenez adı verilen bir süreçle doğum yapmaya başladı .

Solucanın bu yılları kriptobiyoz adı verilen bir durumda uykuda geçirdiği düşünülüyor. Kriptobiyoz süresiz olarak sürebilir ve bu süre boyunca Hawaii Üniversitesi'nin "üreme, büyüme ve onarım" olarak tanımladığı süreç de dahil olmak üzere tüm metabolik süreçler donabilir.

PLOS Genetics dergisinde yayınlanan genom dizisinin ardından solucanın "tanımlanmamış bir türe" ait olduğu belirlendi.

WordsSideKick.com'ın bildirdiğine göre, Plectus murrayi ve Tylenchus polyhypnus birkaç düzine yıl sonra yosundan yeniden canlanıyordu, ancak Panagrolaimus kolymaensis adı verilen yeni türler binlerce yıl daha uzun süre uykuda kaldı. Derin deniz biyoloğu Holly Bik'e göre, okyanus çukurları ve volkanik topraklar gibi ortamlarda bu tür solucanların binlerce örneğinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

2

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading