banner2

4 bölge Rusya'ya katıldı Putin ilhak kararını dünyaya ilan etti

Son dakika haberleri... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında dört bölgenin ilhakını resmen açıkladı. Putin, ''Kiev rejimine bu bölgelerdeki çatışmaların sona ermesi ve müzakere masasına dönülmesi çağrısında bulunuyoruz.'' şeklinde açıklama yaptı.

Dünya 30.09.2022, 15:19 30.09.2022, 16:35
Abone ol

Putin'in verdiği emirle 24 Şubat'ta başlayan ve hala devam eden Rusya-Ukrayna savaşı yeni bir aşamada. Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlenen referandumlarda "Rusya'ya bağlanma" kararı çıktı. Putin kısmi seferberliğin ardından işgal ettiği 4 bölgeyi ilhak etti. 

AB ülkelerinin liderleri ortak açıklama yaparak Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki bölgeleri ilhakının yasa dışı olduğunu ve ilhakı asla tanımayacaklarını bildirdi.

4 BÖLGENİN İLHAKI MÜZAKERE EDİLMEYECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında dört bölgenin ilhakını resmen açıkladı. Putin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Ukrayna topraklarındaki insanlar referandumda tercihini yaptı. Bugün Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya alınmasıyla ilgili anlaşmaları imzalayacağız. Bu temel ve insanı bir haktır. Donetsk'te, Luhansk'ta, Zaporijiya ve Herson'da milyonlarca insan kararını vermiştir. Onlar artık bizim vatandaşımız. Bizim ortak geleceğimizi hiçkimse elimizden alamaz. Luhansk, Donetsk, Zaproijya ve Herson Rusya'nın parçasıdır, bu konu müzakere edilmeyecektir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı.

KİEV'E ÇAĞRI: MÜZAKERE MASASINA DÖNÜLMELİ

Kimse topraklarının anavatanlarına bağlanmalarına engel olmayacak. Onlar bombalara, insanlık dışı işkencelere hedef oldular. Ama her türlü engel olma girişimine rağmen iradelerini ortaya koydular. Kiev rejimine bu bölgelerdeki çatışmaların sona ermesi ve müzakere masasına dönülmesi çağrısında bulunuyoruz. Topraklarımızı elimizdeki her türlü imkanı kullanarak savunacağız. Buralardaki hastaneleri, yolları ve binaları yeniden inşa edeceğiz. Buradaki insanların güven içerisinde yaşamasını sağlayacağız.

''DİMDİK AYAKTAYIZ''

Onlar Rusya'nın yaptırımların ardından umutsuzluğa kapılacağını zannettiler. Ancak Rusya yeniden doğdu. Batı bu büyük ülkeyi elimizden almaya çalıştı. Ancak, biz Rusya olarak çökmedik. Her zamanki gibi dimdik ayaktayız. Batı hegemonyası altına girmedik. Bu yüzden teknolojimizi küresel piyasalardan geride tutmaya çalışıyorlardı.Savaşın nedeni bizim Batı'ya boyun eğmemizdir. Rusya'nın gelişmesini istemiyorlar. Bir kez daha söylüyorum. Onların dünyayı ele geçirme çabaları Rusya'nın başarısıyla sonuçsuz kalmıştır. Batı'nın kuralları ikiyüzlülükten ibarettir. Binlerce yıllık Rusya asla başka birinin iradesine boyun eğmeyecektir.

Putin Ukrayna'daki 4 bölgenin ilhakını açıkladı: Ne Ukrayna ne de Batı birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozamaz

''İNSANLARI HAYVAN GİBİ AVLAMAK BATI'NIN İŞİDİR''

Böylesine bir milliyetçilik asla Rusya'da olamamışken Batı'nın Rus halkına karşı fasişt bir tavır içinde olduğunu görüyoruz. Kendileri bırakın geçmişte suçlarını kabul etmeyi, bunları başkalarının üzerine atmaya çalışıyorlar. ABD'deki ve Hinsitan'daki yerli halkları nasıl yok ettiklerini kabul etmiyorlar. İnsanları uyuşturcu bağımlısı yapmak ve onları hayvan gibi avlamak Batı'nın işidir. Sömürgeciliğe karşı Rusya her zaman karşı durmuştur. Dünyanın en büyük dinleri Rusya içinde barış içerisinde yaşamaktadır.

''BİZE TERÖRİST DEMESİNLER''

ABD bir şeyi beğenmiyorsa her zaman yaptırım uygular. Görmek istediğini hakikat gibi gösterir. Gerçekten düşünen ülkeler Rusya'yla anlaşır. Rusya'yı korkutmaya çalışmaz. Bu kadar özgüven onları yıkıma götürür. Batıya gerçek haber ulaşamıyor. Yalan haberle insanları doyuruyorlar. Sosyal medya bazen gerçek haberleri yansıtıyor. Sadece yalan haber almamalı insanlar. Avrupalı siyasetçiler daha az gaz kullanın gibi öneriler sunuyorlar. Bunun yerine bize terörist demesinler ve belanın kaynağı gibi göstermesinler. 

''BATI SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ''

Hatırlatmak isterim her ülke başrol oynamak istiyor ama her zaman Rusya kalacak. Batı anlaşmaları yerine getirmiyor, sözlerinde durmuyor. Batı NATO'nun sınırlarını genişletmeme sözü verip bunu da yerine getirmedi. Batı bugün bütün sınırlar için tehdittir ve uluslararası hukuk nedir artık unutmaya başlıyor. Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya Rusya'nın parçasıdır. Batı bizi kıskanıyor. Rusya olarak bütün suçlulara karşı durmaya çalışıyoruz. Geleceğimizi bambaşka bir çerçevede görmek istiyoruz. Biz tarihi Rusya için savaşmaya devam edeceğiz. Büyük ve tarihi Rusya için, torunlarımız için bu kötülükten onları korumalıyız. Bizim dillimiz kültürümüz asla ölmeyecek. Bunun uğruna birlik olup savaşmalıyız. Biz insanları seviyoruz.

''KUZEY AKIM BROU HATTINI PATLATTILAR''

Anglo-Saksonlar yaptırımlara doydu, şimdi sabotajlara başladılar. Kuzey Akım boru hatlarını patlattılar. Ukrayna’dan çıkarılan tahıl Avrupalı ülkelerine gidiyor. Tahılın yüzde 5’i ancak dünyanın fakir olan ülkelerine gitti. Yine doğrudan kandırmaca. Batı bizi bir koloni, ruhsuz kölelerden oluşan bir kalabalık olarak görmek istiyor. Bizim geleceğimiz, gelişimimiz onlar için tehdittir. Rusya'yı yok etmek istiyorlar ama Rusya bize lazım. Hatırlatmak isterim ki, her ülke başrol oynamak istiyor ama Rusya her zaman Rusya kalacak. Batı cezalandırılmayacağını düşünüyor fakat her şey yerini bulacak. Söyledikleri her şey yalan çıkıyor. 

AB'DEN İLHAK TEPKİSİ: KATİYEN KABUL ETMİYORUZ

AB ülkelerinin liderleri ortak açıklama yaparak Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki bölgeleri ilhakının yasa dışı olduğunu ve ilhakı asla tanımayacaklarını bildirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından yapılan açıklamada, "İlhak edilen bölgelerin Rusya'nın parçası olduğunu katiyen kabul etmiyoruz. Rusya'nın kararları yok hükmündedir ve hiçbir hukuki sonucu yoktur. Rusya'ya yönelik kısıtlayıcı adımları güçlendireceğiz. Rus işgalciler tarafından yasa dışı işgal edilen tüm topraklar Ukrayna toprağıdır ve daima bu bağımsız ulusun parçası olacak" denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!