Yandex Metrica

3.500 yıllık gizem aydınlatıldı: Mısır Firavunu'nun gerçek yüzü ortaya çıktı!

3.500 yıllık gizem aydınlatıldı: Mısır Firavunu'nun gerçek yüzü ortaya çıktı!

Antik Mısır Firavunu'nun mumyalanmış kalıntıları 3.500 yıl sonra ilk defa aydınlatıldı. 'Cesur' lakaplı savaşçı firavunun yüzyıllardır gizemini koruduğu yüzü ve ölümünün nasıl gerçekleştiği bilim insanları tarafından tespit edildi.  

Dünya

06.06.2024, 18:56

3 bin 500 yıl önce vahşice öldürülen Mısır firavun savaşçısının yüzü, teknoloji sayesinde aydınlatılarak ölümündeki 'Sır' perdesini araladı. 'Cesur' lakabıyla bilinen Seqenenre Tao'nun ölümü, bilim insanları tarafından uzun süredir araştırılıyordu. Yeni teknolojiler sayesinde 3.500 yıllık gizem aydınlatıldı.

Cesur lakabıyla bilinen firavunun ölümü hakkında bilim insanlarının farklı farklı görüşleri bulunuyordu, firavunun ölümünün gece yarısı düşmanlar tarafından yakalandığı ya da 40 yaşındayken (M.Ö 1555) Mısır'ı Hiksos halkından kurtarmaya çalışırken öldüğü düşünülüyor.

Avustralya Flinders Üniversitesi'nden son derece bilgili arkeolog ekibi, firavunun parçalanmış kafatasını CT taramaları ve röntgenler sayesinde yüzünü bir araya getirmeyi başardı. 

Suikast girişimi bir uyarı mıydı? Nancy Pelosi'nin 'Trump durdurulmalı' sözleri tekrar gündemde! Suikast girişimi bir uyarı mıydı? Nancy Pelosi'nin 'Trump durdurulmalı' sözleri... Haberi Görüntüle

3 BİN 500 YILLIK GİZEM ARKEOLOGLAR TARAFINDAN ÇÖZÜLDÜ

Bu olayların sonucunda firavunun küçük gözleri, dudakları ve çıkık elmacık kemiklerine sahip bir yüz hattı olduğu tespit edildi. Firavunun yüzü teknoloji sayesinde yeniden oluşturulduğunda beyninin üst bölgesinden ölümüne neden olacak bir darbe aldığı tespit edildi.

Arkeologlar, kralın yüzünün dijital profilini çizerek işe koyuldu ve ten rengini eski Mısırlılar arasında yaygın olana benzer bir hale getirdi. Yapılan araştırmada ise bu cilt renginin tam olarak gerçek rengi yansıtmadığının ise altını çizdi.

ABD'den, Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: 'Nihai bir anlaşma çok yakın' ABD'den, Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: 'Nihai bir anlaşma çok yakın' Haberi Görüntüle

1800'LÜ YILLARDAN İTİBAREN TARTIŞILIYOR

Firavunun kalıntıları 1800'lü yıllarda bulundu ve bu tarihten itibaren tartışmalar devam ediyor. Bilim insanları kafatası kalıntılarını dijital olarak tarayarak bir bilgisayara yüklemeyi başardı. Teknoloji sayesinde oluşturulan kafatası, kralı hangi baltanın öldürmüş olabileceğini tespit etmek için de kullanıldı ve en yüzündeki en büyük yaranın beyin kısmına aldığı belirlendi.

Firavun kral, balta ile beynin kritik bir noktasını delmiş ve ölümüne neden olacak durdurulması zor bir kanamaya neden oldu.

Fransız Mısırbilimci Gaston Maspero, 1886 yılında yüzlerce tabut ve mumyanın arasında "Cesur firavunu" keşfetti.

Maspero, mumyalanmış vücutta kalan saçlara dayanarak firavunun ince, küçük ve uzun başlı, siyah, ince ve kıvırcık saçlı olduğunu belirledi. Firavun, Onyedinci Hanedanlık döneminde, MÖ 1560-1555 yılları arasında Mısır'ın güneydeki Theban bölgesinde hüküm sürmüş.

Habere Tepki Ver

1

0

2

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading