30 yılın ardından bir ilk! Biden tartışmaların odağındaki silah kontrolü yasasını imzaladı!

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede tartışmalara yol açan silah kontrolü yasasını imzaladı. Yasa, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti tarafından ABD Temsilciler Meclisi'ne gönderilmişti.

Dünya 25.06.2022, 17:38 25.06.2022, 17:38
Abone ol
30 yılın ardından bir ilk! Biden tartışmaların odağındaki silah kontrolü yasasını imzaladı!

ABD'de yaşanan silahlı şiddet eylemlerinin son dönemde ülkede infiale neden olmasıyla birlikte tartışmalar da beraberinde gelmişti. Ülkede, silah şiddetine karşı silah alımını kısıtlayan ve yasa dışı silahların denetlenmesine imkan tanıyan yasa, Biden'ın onayına sunulduktan sonra yürürlüğe girmiş oldu.

BIDEN SİLAH KONTROL YASASI'NI İMZALADI

Beyaz Saray'da onayına sunulan yasayı imzalayan Biden, silah kontrolü yasasının kabul edilmesiyle "hayatların kurtulacağını" söyledi.

SENATO'DAN GEÇMİŞTİ

Senato'daki Cumhuriyetçiler ve Demokratların üzerinde anlaştığı ve dün Senato Genel Kurulunda onaylanan silah düzenlemesi yasası, Temsilciler Meclisi'nde de 193 "hayır" oyuna karşı 234 "evet" oyu ile kabul edilmişti.

30 YILIN ARDINDAN İLK DÜZENLEME

ABD Kongresi, bu yasayla son 30 yıldır ilk kez silah kontrolü konusunda düzenleme yapmış oldu.

Geçen ay Buffalo'daki ırkçı saldırı ve Texas'ta bir okula düzenlenen silahlı saldırılarla ülke genelindeki protestoların ardından silah kontrolü düzenlemesi yeniden gündeme gelmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!