banner2

3. dünya savaşına zemin mi hazırlanıyor? Doğu ülkelerinden Rusya'ya peş peşe ziyaret

Yaklaşık 2 yıldır süren Rusya-Ukrayna savaşının arka planında yaşanan gelişmeler "3. dünya savaşının zemini mi hazırlanıyor" sorusunu gündeme getirdi. Batılı ülkelerin ambargolarına maruz kalan Rusya'ya destek Doğu ülkelerinden geliyor. ABD'nin tüm uyarılarına rağmen Putin ile görüşme gerçekleştiren Kim'den sonra şimdi de Çin'den çok konuşulacak bir Rusya hamlesi geldi.

Dünya 18.09.2023, 14:48 18.09.2023, 16:48
Abone ol
3. dünya savaşına zemin mi hazırlanıyor? Doğu ülkelerinden Rusya'ya peş peşe ziyaret

Savaşta Ukrayna'nın taruzları sonrası savunma hattına çekilen Rusya'ya destek Asya ülkelerinden geldi. Geçtiğimiz günlerde tüm uyarılara rağmen Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşme gerçekleştiren Kim'den sonra şimdi Çin'den çok konuşacak bir Rusya hamlesi geldi. 

ÇİN'DEN MOSKOVA'YA ZİYARET

Çin, diplomasinin bir numaralı ismini Moskova'ya gönderme kararı aldı. İngiltere merkezli BBC "Çin, güvenlik görüşmeleri için üst düzey elçi Wang Yi'yi Rusya'ya gönderdi" başlığı ile okuyucularına duyurduğu haberde, Pekin'in savaş sırasında Rusya'yı dolaylı olarak desteklemekle suçlandığı ancak Çin'in bu iddiayı reddettiğinin altı çizildi.

Haberin devamında BBC, "Ziyaret Vladimir Putin'in Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile silah anlaşmasıyla sonuçlanacağı düşünülen görüşmesinin ardından geldi." denildi.

ÇİN'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Çin Dışişleri Bakanlığı, Wang'ın 'stratejik güvenlik istişareleri' için dört gün boyunca Rusya'da olacağını açıkladı. Rus haber ajansı Tass ise Kremlin'e atıfta bulunarak, Wang'in Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile görüşeceğini ve Ukrayna savaşının görüşmelerin ana konusu olacağını söyledi.

"PEKİN ZİYARETİNE ZEMİN HAZIRLAYACAK"

Rus medyası, Wang'ın ziyaretinin aynı zamanda Putin'in yakında Pekin'e tarihi bir ziyaret yapmasına da zemin hazırlayacağını yazdı. Putin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Ukrayna'daki savaş suçları nedeniyle hakkında tutuklama emri çıkarmasından bu yana yurt dışına seyahat etmedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!