banner2

200 yıllık sır perdesi aralandı! Beethoven'ın ölüm nedeni DNA analiziyle ortaya çıktı

Ludwig van Beethoven, genç yaşta kaybettiği duyma yetisine rağmen yarattığı eserler bugün bile müzik bilimcileri büyüleyen detaylar içeriyor. Yıllarca hastalıklarla mücadele eden ve 56 yaşında hayatını kaybeden Beethoven'ın ölüm nedeni de 200 yıl boyunca hep merak edildi. Dün yayımlanan bir araştırma bu konuda çok önemli detayları ortaya koydu. Beethoven'ın hayatına dair hiç bilinmeyen bir gerçek de bu araştırmayla ortaya çıktı.

Dünya 23.03.2023, 14:21 23.03.2023, 16:08
Abone ol
200 yıllık sır perdesi aralandı! Beethoven'ın ölüm nedeni DNA analiziyle ortaya çıktı

Alman kompozitör Ludwig van Beethoven, 1802 yılında kardeşlerine yazdığı yürek burkan mektupta, sağır olmanın kendisine "bir sürgün hayatı" yaşattığını belirtiyor ve ölümü bile yeğlediğini ifade ediyordu.

DNA ÖRNEKLERİYLE HASTALIĞI ORTAYA ÇIKTI

Beethoven, bu mektubun yazılmasından sonra 25 yıl daha yaşadı ve en mükemmel eserlerinden bazılarını bu dönemde yarattı. Ancak kardeşlerinden hep aynı şeyi istedi: Yaşadığı işitme kaybının araştırılması ve kamuoyuyla paylaşılması sayesinde "dünya ile arasının kendisinin ölümünden sonra mümkün olduğunca düzeltilmesi"ni.

Beethoven'ın vasiyeti ölümünden 2 asır sonra nihayet yerine getirildi. Kendisiyle birlikte çalışmış kişilerin ve hayranlarının hatıra olarak sakladığı saç tutamlarından elde edilen DNA örnekleri üzerinde yapılan sekanslama çalışmaları, Beethoven'ın sağlık sorunlarının sebeplerini ve hayatının son dönemlerinde yaşadıklarını gün yüzüne çıkardı.

20'Lİ YAŞLARIN ORTASINDA İŞİTME KAYBI YAŞADI

27 Mart 1827'de son nefesini veren Beethoven'ın hayatındaki en önemli hastalık, 20'li yaşlarının ortasında başlayan işitme kaybıydı. Buna ek olarak Beethoven zaman zaman yatağa düşmesine neden olan gastrointestinal belirtiler ve sarılık atakları yaşıyordu. Yapılan otopside karaciğerinde siroz, pankreasında iltihap ve dalağında şişme tespit edilmişti.

SİROZDAN ÖLDÜĞÜ YÖNÜNDE YAYGIN BİR KANI VAR

Medikal biyografi araştırmacıları o günden beri Beethoven'ın 56 gibi genç denebilecek bir yaşta ölmesinin sebeplerini ve yaşadığı karaciğer hastalığının kaynağının ne olduğunu tartışıyordu.

Beethoven'ın ölüm nedeniyle ilgili gerçekler 200 yıldır merak ediliyor. Hayatının son 7 yılında iki kez sarılık atağı geçiren kompozitörün sirozdan öldüğü yönünde yaygın bir kanı var. Araştırmacılar o günden beri Beethoven'ın mektuplarında, günlüklerinde, otopsi dosyalarında, doktorlarının aldığı notlarda, 1863 ve 1888 yıllarında açılan mezarından elde edilen verilerde ipuçları arayarak bulmacayı çözmeye çalışıyor.

HEPATİT B ENFEKSİYONU GEÇİRMİŞ OLDUĞU BELİRTİLDİ

Beethoven'ın DNA'sını inceleyen bilim insanları, işitme kaybına dair net bir açıklama elde edebilmiş değil. Ancak araştırmacılar karaciğer hastalığına yatkınlığa neden olan bazı genetik risk faktörleri tespit etti. Dahası Beethoven'ın Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş olduğu ve bunun siroza yol açan faktörlerden biri olabileceği de ifade edildi.

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
DesirE 3 ay önce
hepatit b karaciğer hastalığı değil mi.