Yandex Metrica

133 çalışan aynı sözü söyledi: Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusuna gönderiyor iddiası!

133 çalışan aynı sözü söyledi: Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusuna gönderiyor iddiası!

Apple'ın bazı çalışanları ve hissedarları şirketle ilgili çok konuşacak bir iddiada bulundu. Apple, çalışanların bağışlarını Filistin topraklarında aylardır soykırım yapan İsrail ordusuyla bağlantılı örgütlere göndermekle suçlandı.

Dünya

14.06.2024, 15:17

Amerikan teknoloji devi Apple, çalışanlarının bağışlarını İsrail ordusuna ve Filistin topraklarını gasbeden İsraillilere gönderdiği iddia edildi. Bu iddianın sahibi ise Apple’ın hissedarları ve bazı çalışanları tarafından dile getirildi. Apple yönetimi, konuyla ilgili sorulara ve iddialara henüz bir  yanıt vermedi.

ABD'li haber sitesi The Intercept tarafından yayımlanan habere göre, kendilerini 'bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar' olarak tanımlayan 133 kişinin imzaladığı açık mektupta, Apple'ın bağışlarının derhal soruşturulması ve tüm bağışların durdurulması için talepte bulundu. 

Apple, Benevity platformu aracılığıyla çalışanların bağışlarını karşılıyor. Ancak bu bağışların bazıları, illegal yerleşimleri finanse etmekle suçlanan kurumlar aracılığıyla yönlendiriliyor.

Hollanda Dışişleri Bakanlığından Hollanda-Türkiye maçı öncesi Türkçe mesaj! Türkiye'den cevap gecikmedi Hollanda Dışişleri Bakanlığından Hollanda-Türkiye maçı öncesi Türkçe mesaj! Türkiye'den cevap... Haberi Görüntüle

BAĞIŞLAR İSRAİLE KATKI SAĞLAYAN KURUMLARA GÖNDERİLİYOR

Apple çalışanları, “Benevity” isimli platform aracılığıyla kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağış yapabiliyor ve karşılığında işverenlerinden “katkı payı” alabiliyor. Ancak, bu bağışların bazıları, İsrail ordusundaki askerlere bağış toplayan ve Filistin topraklarında aylardır zulüm yapan İsraillilere katkı sağlayan örgütlere gittiği iddia edildi.

G7 ülkelerinden İsrail açıklaması! Batı Şeria kararına tepki G7 ülkelerinden İsrail açıklaması! Batı Şeria kararına tepki Haberi Görüntüle

FİLİSTİN'İ DESTEKLEYENLER DİSİPLİNE GÖNDERİLMİŞTİ

Nisan ayında, "Apples4Ceasefire" adı altında örgütlenen çalışanlar, Filistin halkına desteklerini ifade eden çalışanların disipline gönderilmesine karşı çıkmıştı.

İsrail'de soykırım kabinesinde çatlak: Gallant'tan 'Netanyahu soruşturulsun' çıkışı İsrail'de soykırım kabinesinde çatlak: Gallant'tan 'Netanyahu soruşturulsun' çıkışı Haberi Görüntüle

ANAYASAL HAKLARI MERKEZİNDEN İSRAİL'E UYARI 

ABD'nin New York eyaletinde "Bizim Paramızla Değil" adlı grup, İsraillilerin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki gasbettiği Filistin toprakları için bağış toplama yetkilerini ve statülerini kaybetmeleri için mücadele veriyor.

Uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden faaliyetlerin finansmanıyla ilgili yasaların yeterince uygulanmadığını belirten Anayasal Haklar Merkezi'nden kıdemli avukat Diala Shamas, Apple'ın bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. 

Hamas'tan Eş-Şati katliamı tepkisi: 'ABD'nin örtbas ettiği İsrail'in yeni bir savaş suçudur' Hamas'tan Eş-Şati katliamı tepkisi: 'ABD'nin örtbas ettiği İsrail'in yeni bir... Haberi Görüntüle

APPLE'IN BAĞIŞ LİSTESİ SORGULANIYOR

İsrail ordusunun, işkence ve yargısız infazlarla suçlandığı ve Filistinlilere yönelik suistimallerle ilgili görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, Apple'ın bağış listesinde yer alan kurumlar daha da fazla sorgulanmaya başladı. 

Habere Tepki Ver

1

0

1

1

0

0

0

1

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading