banner2

11 Eylül davasında yeni gelişme: Zanlılardan biri hakkında 'yargılanamaz' kararı

ABD mahkemesi, 11 Eylül 2001'deki İkiz Kuleler'e yönelik terör saldırılarıyla ilişkisi olduğu düşünülen Yemen vatandaşı Remzi Binalshibh'in gördüğü işkenceler nedeniyle akıl sağlığını yitirdiğine hükmetti. Mahkeme, Binalshibh'in idamla yargılanamayacağına karar verdi.

Dünya 22.09.2023, 19:11 22.09.2023, 20:40
Abone ol
11 Eylül davasında yeni gelişme: Zanlılardan biri hakkında 'yargılanamaz' kararı

New York Times'ta yer alan habere göre, askeri Savcı Albay Matthew McCall, 11 sayfalık mahkeme kararıyla 11 Eylül saldırısıyla ilgili "5 sanıklı komplo davası" kapsamında yargılanan Remzi Binalshibh'i davadan çekti.

Savcı McCall, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından işkenceye maruz kalan Remzi Binalshibh'in psikolojik olarak "çok fazla zarar gördüğü" ve kendini savunamayacak durumda olduğundan idam ile yargılanamayacağını söyledi.

"TAMAMEN SANRILARINA ODAKLANIYOR"

Savcı, zanlı Binalshibh'in tamamen sanrılarına odaklandığını ve bu şekilde kendini savunamayacağını ifade ederek akıl sağlığı düzelene kadar davaya dahil edilemeyeceğini belirtti.

Kararın alınmasında Binalshibh'in avukatı David Bruck'ın başvurusu etkili oldu. Avukatın müvekklili hakkında yaptığı akıl sağlığı başvurusu üzerine durumunu inceleyen Akıl Sağlığı Kurulu, Yemen vatandaşının yaşadığı travmalar nedeniyle akıl sağlığını yitirdiğine dair bir rapor verdi. Karar, bu rapor sonrası alındı.

PENTAGON SAVCISI KARŞI ÇIKTI

Karara karşı çıkan Pentagon Savcısı Clayton Trivett, Binalshibh hakkında verilen kararın kanunen hatalı olduğunu belirtti.

Davanın savcıları, bu haftaya kadar dava açılan şahıslara 11 Eylül saldırılarındaki rollerini itiraf etmeleri karşılığında müebbet hapis cezası teklif ediyordu.

11 Eylül saldırılarında suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle yargılanan Binalshibh, Hamburg Cell grubuna yardım etmekten de suçlanıyordu.

11 EYLÜL 2001'DE NE OLDU?

11 Eylül sabahı New York, Manhattan adasında bulunan şehrin sembol binaları İkiz Kuleler'e yönelik terör saldırılarıyla uyandı.

Newark, Boston ve Washington'dan havalanıp San Francisco ve Los Angeles'a giden 4 yolcu uçağının kaçırılmasının ardından Los Angeles'a giden Amerikan Airlines'a ait yolcu uçağı, yerel saatle 08.46'da New York’taki İkiz Kuleler'in kuzey yönündeki binasına çarptı.

Kuzey kulesi alevler içinde yanarken, United Airlines'a ait kaçırılan diğer bir uçak da ilk saldırıdan 17 dakika sonra yerel saat 09.03'te canlı yayında güney kulesine çarptı.

3 BİNE YAKIN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İkiz Kuleler'e saldırıların ardından kaçırılan bir diğer uçak ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına çarptı.

Kaçırılan "Flight 93" adlı son uçak ise Pennsylvania'nın Shanksville yerleşkesi kırsalında F-16'lar tarafından düşürüldü.

11 Eylül saldırıları sonucu uçakları kaçıran 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania'da toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!