100 yıl sonra bir ilk yaşandı! Rusya temerrüde düştü

Rusya iki eurobond kuponunu ödeyemediği için temerrüde düştü. Ukrayna'ya başlattığı saldırı sonrası maruz kaldığı yaptırımlarla ekonomisi zor duruma düşen Rusya 1918 yılından sonra ilk kez borcunu vaktinde ödeyememiş oldu.

Dünya 27.06.2022, 11:56 27.06.2022, 12:09
Abone ol
100 yıl sonra bir ilk yaşandı! Rusya temerrüde düştü

Rusya temerrüde düştü. 100 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez borçlarını zamanından ödeyemedi. 

TEMERRÜDE DÜŞTÜ

Moskova yönetiminin 27 Mayıs tarihli iki eurobond ödemesi bulunuyordu. Bu borçlar ödenmeyince bir aylık ek süre tanındı. Bu süre zarfında da 100 milyon dolarlık ödemesini yapamayan Rusya temerrüde düştü. 

RUSYA DURUMU KOMEDİ OLARAK NİTELENDİRDİ

Alacaklılar bu borçların temerrüde düştüğünü ilan etti. Rusya Maliya Bakanı Anton Siluanov ise yeterince fonları olduğunu belirterek bu durumu 'komedi' olarak nitelendirdi. 

YAPTIRIMLARI DELMEYİ PLANLIYORLARDI 

Siluanov daha önce alacaklı tahvil sahiplerine döviz ve ruble hesabı açmalarını söylemişti. Bu şekilde Moskova yönetimi, ABD yaptırımlarını egale etmeyip planlıyordu. 

ABD İSTİSNA İZNİ VERMİŞTİ 

Ukrayna'ya saldıran Rusya ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok yaptırıma maruz kaldı. ABD, Moskova hükümetine ABD'li tahvil sahiplerine ödeme yapabilmesi için istisnai bir izin vermişti. Mayıs ayından itibaren bu istisnai iznin uzatılmayacağı  duyuruldu.

Rusya geçen ay temerrüde düşmenin eşiğine gelmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!