Yandex Metrica

Sitede Ara

100 askerden ancak 12'si hayatta kaldı: Sınır hattından çarpıcı itiraflar

100 askerden ancak 12'si hayatta kaldı: Sınır hattından çarpıcı itiraflar

Batı silahlarının Rus topraklarında kullanılmasına izin verilmesinin ardından S-300/S-400 hava savunma bataryaları Amerikan HIMARS füzesiyle vuruldu. Ukrayna dronları Rus askerlerini taşıyan konvoyu da hedef alırken Vovchansk'tan görüntü paylaşan bir Rus askeri kanlı tabloyu gözler önüne serdi: "100 kişilik gruptan ancak 12'si hayatta kaldı."

Dünya

05.06.2024, 15:04

Ukrayna ordusu ABD ve Avrupa'dan gelen silahların Rus topraklarında kullanılmasına izin verilmesinin ardından sınır ötesini bombalamaya devam ediyor. 

Hareketli topçu füze sistemi HIMARS, 2 Haziran'da sınırdaki Rus kenti Belgorod'da konuşlu S-300 veya S-400 hava savunma sistemlerinin birini imha etti. Bölgeden gelen görüntüler Rus bataryasının topçu roketiyle hedef alındıktan sonra alevler içinde kaldığını gösteriyordu. 

Belgorod'da S-300 veya S-400 sistemlerinden biri HIMARS saldırısı sonucu zarar gördü.

Bu saldırının ardından Ukrayna sınır ötesindeki operasyonları yoğunlaştırdı. 4 Haziran'da Rusya'nın Kursk kentinde yaklaşık 100 askeri taşıyan bir konvoyun Ukrayna İHA'larınca saldırıya uğraması dron görüntülerine yansıdı. 

Servis edilen kayıtlar, intikal sırasında kamyonetlerin kamikaze dronlarla tek tek hedef alındığını gösteriyor. Konvoyun 15 kamyondan oluştuğu bildirilirken görüntülere yansımamış onlarca saldırının daha gerçekleştiği sanılıyor. 

Mavi Hat'ta gerilim tırmanıyor! Hizbullah füzeleri peş peşe fırlattı Mavi Hat'ta gerilim tırmanıyor! Hizbullah füzeleri peş peşe fırlattı Haberi Görüntüle

JOE BIDEN'DAN ATACMS YASAĞI GELDİ 

Amerikan silahlarının sınıra yakın Rus şehirlerini yıkıma uğratma ihtimalinin belirmesi üzerine ABD Başkanı Joe Biden, 300 kilometre menzilli ATACMS füzelerinin sınır ötesinde kullanımını yasakladığını bildirdi. Buna göre Ukraynalılar Rus topraklarına yönelik saldırılarda sadece 70 kilometre menzilli HIMARS kullanabilecek. 

Ancak diğer yandan 300 kilometre menzilli İngiliz Storm Shadow ile Fransız ikizi Scalp seyir füzelerinin kullanımı konusunda serbestiyet sürüyor.

Füzelerin Rusya'ya yönelik saldırılarda kullanılmasını teyit eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, "Açık olalım; Rusya Ukrayna'ya bir saldırı başlattı ve Ukrayna'nın da kesinlikle Rusya'ya karşı saldırı yapma hakkı var" dedi. 

Bu arada Harkov istikametinde, sınır bölgesindeki Ukrayna kasabası Vovchansk'ta kanlı çarpışmalar devam ediyor. Rusya'nın sürpriz bir hamleyle yeni cephe açtığı noktada büyük kayıplardan ötürü taarruz durdu.

Rusya'nın Ukrayna sınırında açtığı yeni cephe

Şam yönetiminde Türkiye açıklaması: 'Suriye, girişimlere olumlu yaklaşmaya isteklidir' Şam yönetiminde Türkiye açıklaması: 'Suriye, girişimlere olumlu yaklaşmaya isteklidir' Haberi Görüntüle

RUS ASKERİNİN CEPHEDEN İTİRAFLARI 

O bölgedeki Rus askerlerinden Anton Andreev'in paylaştığı bir görüntü, cephedeki tabloya ilişkin bir fikir veriyor. 

1009. Alay 5. Bölük askeri olduğunu söyleyen Andreev, 100 kişiden oluşan birliğinden sadece 12 askerin hayatta kaldığını belirtiyor. 

"Sadece 12 kişi kaldık. Makineli tüfekler ve dronlarla sürekli üzerimize geliyorlar. Burada sadece (yem olarak kullanılan) et parçasıyız" diyen Rus askeri, birkaç gün daha hayatta kalıp kalmayacağının şüpheli olduğunu söylüyor. 

Ukrayna sınır kasabası Vovchansk'ta Anton Andreev adlı Rus askeri.

Kendisi ve grubunun sadece 4-5 gün eğitim alarak cepheye gönderildiklerini söyleyen asker, "Aceleyle buraya sevk edildik. Ön hattaki timler tüfekle ve FPV dronlarla bitirildi. Bu tam bir kan banyosu. Telsizden yapılan anonslarda daha da ilerlememiz söyleniyor. Geri dönmemize izin yok" ifadesini kullanıyor. 

2024 yılı itibariyle Rusların günlük kayıp sayısı 700 ilâ 1000 asker arasında seyrederken bu rakam son haftalarda tırmanış gösterdi. Ölü ve yaralı olmak üzere günlük kayıp ortalaması 1100-1500 kişi arasında seyrediyor. 

Kiev yönetimi Rusya'nın savaş boyunca toplam kaybının yarım milyonu aştığını belirtirken, İngiltere Savunma Bakanlığı ise ölü yaralı asker ortalamasının günlük 1200 dolayında olduğunu bildirdi. 

Kremlin yönetimi ise Batı silahlarının Rus topraklarını vurmaya devam etmesinin 'ölümcül sonuçlara' yol açacağı yönünde uyarılarını sürdürüyor. 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading