banner2

10 milyon dolarlık yarış atını çaldılar: Sahibi bakın kim çıktı!

Kariyeri boyunca başarıdan başarıya koşan ve dünyanın en iyi yarış atlarından biri olarak gösterilen 'Zazu', Çekya'daki ahırından çalındı. Zazu'nun sahibi Rus lider Vladimir Putin'in 'manevi oğlu' Ramazan Kadirov'dan başkası değil.

Dünya 08.03.2023, 19:56
Abone ol
10 milyon dolarlık yarış atını çaldılar: Sahibi bakın kim çıktı!

Çeçen lider Ramazan Kadirov'un servet değerindeki yarış atı Çekya'daki ahırdan çalındı. 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin ardından Vladimir Putin'in manevi oğlu Kadirov'a yönelik yaptırımlar kapsamında yarışlardan alıkonulan atın değerinin 10 milyon dolar olduğu belirtiliyor. 

Telegram hesabında bir açıklama yapan Ramazan Kadirov, atının en az 10 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti. Çekya polisi şimdi 'Zazu' isimli atın peşine düştü. 

Ramazan Kadirov

Birkaç yıldır Çekya başkenti Prag yakınlarındaki bir ahırda bakımı yapılan Zazu, dünyanın en iyi yarış atlarından biri olarak gösteriliyor. 

Kariyeri boyunca yarışlardan 1 milyon avro para ödülü kazanmayı başaran Zazu, 2014 yılından sonra yaptırımlar nedeniyle yarışlardan alıkonulmuş, elde ettiği kazanç da dondurulmuştu. 

Atının Çekya'da çalınmasını Prag yönetimi için büyük bir utanç olarak tanımlayan Kadirov, "Bu nasıl oldu! Güvenlik neredeydi! 10 milyon dolarlık atım kayboldu!" ifadelerini kullandı. 

Efsane yarış atı ZAZU

Çek medyası geçtiğimiz yıl ocak ayında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminden hemen önce, Zazu'yu Kadirov'a ait bir başka atla birlikte ortadan kaldırmak için birilerinin girişimde bulunduğunu yazmıştı. 

Haberlere göre o dönem Rusça konuşan iki adam ahıra geldi ve atları Polonya'ya götürmek için talimat aldıklarını iddia ederek hayvanları götürmek istedi. Ancak çiftlik sahibi bu talebi reddetti. 

Yolsuzlukla mücadele grubu Transparency International'ın 2018 tarihli bir raporuna göre Ramazan Kadirov'un en az 128 adet yarış atı bulunuyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!