banner2

Yerli üretim 'Robot Yunus Balığı' Türk karasularında yüzeceği günü bekliyor!

Türkiye'deki bir savunma sanayi firması tarafından geliştirilen ' Robot Yunus Balığı' Türkiye'de görücüye çıktı. SAHA EXPO Savuma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda sergilenen yapay zeka ürünü olan 'askeri robot yunuslar' kriptolu bir şekilde haberleşme imkanının yanı sıra su altına arama kurtarma da yapmak üzere planlanıyor.

Bilim / Teknoloji 12.11.2021, 12:57 24.11.2021, 10:55
Abone ol
Yerli üretim 'Robot Yunus Balığı' Türk karasularında yüzeceği günü bekliyor!

Önümüzdeki 23 Nisan tarihinde İstanbul Boğazı'nda yüzdürülmesi beklenen 'askeri robot yunuslar' tekil veya sürüler halinde, deniz altında arama, keşif, gözlem, kurtarma, saldırı ve savunma görevleri icra edecek.
İBAK Savunma Sanayi Anonim Şirketi yetkilisi Sertan Ayçiçek ürünün 200 ila 430 kilo arasında olacağını ifade etti.


"2 metre ile 4 metre arası boyutlara sahip olacak bu yunuslar. Biz suyun altında haber leşmenin olmadığı yerlerde sürünün avantajından faydalanarak kendi dillerinde birbiriyle haber leşmesini sağlıyoruz. Su altının gözetlenmesi dinlenmesi ve analizlenmesi, haritalanması ve istihbarat yapabilecek bir ürün olarak bunları yaptık. 23 Nisan 2022'de 2 tanesinin sırtını göstermiş olacağız. Şu anda şu nda 2 tane yüzen yunusumuz var çalışmalar devam ediyor.

Üzerinde kamera ve haritalama sistemi olacak. Kriptolu çalışan 3 sistem olacak üstünde. Biz su altında 70 kilometrelik bir menzil içerisinde 18 saat çalışır 6 saat kablosuz olarak şarj olabilir durumdayız. Raporlama şu şekilde olacak, hayvanın doğal yapısı gereği nefes almak üzere su üstüne çıktığında aşağıdaki verinin tamamını gökyüzüne iletiyor. Gökyüzünden aldığını da aşağıdaki arkadaşlarına iletiyor olacak. Planlarımızda üzerinde yüksek miktarda faydalı yüklerde konulabilir durumda olacak. Ürün deniz altına gözü kulağı ve silahı olacak"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!