banner2

VPN nedir, nasıl kurulur? En iyi VPN uygulamaları nelerdir?

VPN nedir, ne işe yarar, en iyi VPN uygulamaları nelerdir? VPN zararı var mı? Ücretsiz VPN uygulamaları nelerdir? En hızlı ve Türkçe VPN önerileri...

Bilim / Teknoloji 06.10.2021, 11:01 24.11.2021, 11:34
Abone ol
VPN nedir, nasıl kurulur? En iyi VPN uygulamaları nelerdir?

Dün akşamki sosyal paylaşım sitesi çöküntülerinin ardından kullancılar bir kez daha VPN kullanımına ve bilgi sahibi olmaya yöneldi. Peki VPN nedir? İşte, merak edilen sorular ve cevapları...

VPN NEDİR? VPN NE İŞE YARAR?

VPN, Türkçe'deki anlamıyla Sanal Özel Ağ'ın kısaltılmış versiyonudur. Genel olarak internet yavaşlığı ve kısıtlı olan sitelere girmek için kullanılır. VPN, çok farklı bir lokasyondan başka bir ağ vasıtasıyla internete bağlanmaya imkan sağlamaktadır. 

VPN, sizi farklı bir ülkeden internete bağlayarak ve ağınızı gizleyerek bulunduğunuz lokasyondaki mevcut internet yavaşlığından ve web sitesi kısıtlamalarından kurtulmanıza imkan sağlar.

' VPN nedir ' şeklindeki sorunuzu bu şekilde cevaplayabiliriz. 

ücretsiz vpn servisleri

VPN NASIL KURULUR?

Çeşitli program ve uzantılar vasıtasıyla VPN kurulumu işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan, APP Store ve Google Play Store'da da farklı özelliklerde ve işlevlerde VPN mobil uygulama bulmak mümkündür. Söz konusu uzantı, uygulama ya da programı indirdikten sonra kurulum adımlarını izleyebilirsiniz. Daha sonra VPN özelliklerini aktif hale getirerek istediğiniz ülkeden internete bağlanabilirsiniz.

VPN NASIL KULLANILIR?

VPN nasıl kullanılır sorusu da en çok sorulan soruların başında gelmektedir. İndirdiğiniz VPN uygulamasının kurulumunu gerçekleştirdikten sonra 'aktif etme' tuşuna basıp, bağlanmak istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. Daha sonrasında o ülkeden, bilgilerinizi gizleyerek internete bağlanmış olacaksınız. Ülkedeki internet hızına ve VPN programının işlevine bağlı olarak internetiniz hızlanacaktır. Ancak bazen tam tersi olabilir, VPN internetinizi yavaşlatabilir. 

VPN NE İÇİN KULLANILIR?

VPN genellikle şu amaçlar için kullanılmaktadır;

- Kısıtlanmış okul ve iş ağından uzaklaşmak istediğinizde kısıtlı bir siteye bağlanmak için.
- Ülkenin resmi organları tarafından kısıtlanmış ve yasaklanmış web sitelerine erişim kurmak için.
- Torrent ve diğer yasadışı indirme işlemlerini gerçekleştirmek için.
- Gizlilik ve güvenliğe dair duyulan kaygılar için.
- Belli başlı ülkelerde sunulan hizmetlere ulaşmak ve hizmetleri kullanmak için.

VPN PROGRAMI KULLANMAK SUÇ MU?

VPN kullanımının suç olup olmadığına dair çeşitli bilgiler dolaşımdadır. Bu konuda kesin bir bilgi olmamakla birlikte, VPN ile yasa dışı faaliyetler içerisinde bulunmanız ve mahkemelerce engellenmiş sitelere erişim için kullanmanız suç teşkil etmektedir. 

ücretli vpn hizmetleri

VPN ZARARLARI VAR MI?

VPN kullanmanın faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır.  Öncelikle bazı uygulamalar internet hizmetinizde ciddi kesintilere yol açmaktadır. Öte yandan, farklı ülkelerin ağlarına bağlandığınız için oradaki hack işlemlerinden ciddi olarak etkilenebilirsiniz. 

VPN kullanmanın zararı için bir örnek daha vermemiz gerekirse, piyasada 'ücretsiz' sunulan VPN uygulamaları virüs taşıyabilir ya da cihazınızı virüslere karşı korunmasız bırakabilir.

EN İYİ ÜCRETSİZ VE ÜCRETLİ VPN UYGULAMALARI

En iyi ücretsiz VPN ve en iyi ücretli VPN uygulamaları şu şekildedir;

- TorVPN
- WiTopiaa 
- Private Internet Access
- proXPNP
- VPN Türkiye
- Batihost
- Express VPN
- Turbo VPN
- Hola VPN
- ZenMate VPN (Chrome uzantısı)
- Hotspot Shield VPN

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!