Uzaya yolculuk başvurusu nasıl yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyecanlandıran "Milli Uzay Programı" açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda birçok önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Uzay programı kapsamında önemli bir kararı açıkladı. Erdoğan, 45 yaşından genç tüm vatandaşların uzaya yolculuk edebileceğini belirtti. Peki, Uzaya yolculuk başvurusu nasıl yapılacak? Kimler uzaya yolculuk yapacak? 45 yaş altı herkes başvuru yapabilir mi? İşte tüm merak edilen ayrıntılar...

Bilim / Teknoloji 23.05.2022, 22:39 23.05.2022, 23:20
Abone ol
Uzaya yolculuk başvurusu nasıl yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyecanlandıran "Milli Uzay Programı" açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(Milli Uzay Programı) Başvuru için 'uzaya.gov.tr' adresini oluşturduk. Eğitim şartlarını sağlayan 45 yaşından genç tüm vatandaşlar başvurabilir." şeklinde konuştu. Peki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının uzaya yolculuk başvurusu nasıl yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi açıklaması sonrası kim uzaya yolculuk yapacak? İşte başvuru sitesi >> uzaya.gov.tr

UZAYA YOLCULUK NASIL YAPILACAK?

Erdoğan'ın ilgili açıklaması şöyle;

"Bu milli bir görev olacak. Uzaya göndereceğimiz vatandaşımız kendisinin ya da Türkiye'deki diğer bilim insanlarının yerçekimsiz uzay ortamında yapmak istedikleri bilimsel test ve deneyleri gerçekleştirme imkanına sahip olsun.

Bu milli göreve başvurmak için uzaya.gov.tr adresini oluşturduk. 45 yaşından genç tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu görev için başvurabilirler.

Başvurular arasından çekilecek ve seçilecek iki aday bilim elçimiz olarak uzaya çıkış süreci için gerekli tüm eğitimleri alacaklar. Eğitimlerin sonunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi görev için 2023 yılında uluslararası uzay istasyonuna gönderilecek. Şüphesiz göklere en çok yakışan bayrak ayyıldızlığı al bayrağımızdır.

İnşallah Türkiye'nin tecrübe ettiği diğer birçok ilk gibi bu tarihi adımın onurunu milletimize yaşatmak da yine hükümetimize nasip olacaktır. Gelecekteki milli kahramanımıza şimdiden başarılar temenni ediyorum. Biz hala Neil Armstrong'u unutmadık. Şimdi de içimizden biri gidecek. İnşallah onu da bizden sonraki gelecek nesiller unutmayacaklar."

ADAY ŞARTLARI

Türkiye Uzay Ajansı, başvuru şartlarını açıkladı. Buna göre, Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler alanlarında eğitim ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilenler başvuru yapabilecek.

Adayların 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogram ağırlığa sahip olması gerekecek. Her iki gözde de doğal olarak veya gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği aranacak adaylara yapılacak muayenelerde tansiyon problemi olup olmadığına bakılacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvurular, uzaya.gov.tr adresi üzerinden 23 Haziran 2022 saat 20:23'e kadar alınacak.

İlk başvuru aşamasını geçen adaylardan ek bilgi, belge, doğrulama gibi talepler istenilecek. Adaylar, test, tetkik ve muayeneden geçirilecek, İngilizce dil yetenekleri için mülakata alınacak.

Tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2'ye düşürülecek. Bu iki adaydan biri Uluslararası Uzay İstasyonu'na çıkacak ilk Türk olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!