banner2

Ukrayna, Rusya'ya karşı en güçlü kozunu oynuyor: Yeni TB2'ler yolda

Geçtiğimiz aylarda yüklü miktarda TB-2 alımı gerçekleştiren Ukrayna, Genelkurmay Başkanı Zaluzhny'nin açıklamasına göre Türkiye'den 24 adet yeni SİHA almayı düşünüyor.

Bilim / Teknoloji 12.09.2021, 14:48 24.11.2021, 11:49
Abone ol
Ukrayna, Rusya'ya karşı en güçlü kozunu oynuyor: Yeni TB2'ler yolda

Türkiye'nin muharebe sahasında, havadan etkin güç olarak kullandığı ve Batı'da "Oyun Değişitirici" olarak adlandırılan Bayraktar TB-2 SİHA'ları dünyanın yakın merceğinde olmaya devam ediyor. Pek çok ülkeye satışı yapılan insansız hava araçları için Ukrayna yeni bir alım planlaması yapıyor.

Rus medyasında çıkan haberlere göre Ukrayna, Zelenski'nin bu açıklamalarının hemen ardından 24 adet daha Türk insansız hava aracı Bayraktar TB2'nin satın alımını duyurdu.

UKRAYNA 24 ADET TB2 DAHA ALACAK

Habere göre, Karabağ'daki savaşta Türk Bayraktar TB2 insansız hava aracı saldırısının başarısı, Ukrayna ordusunu Bayraktar TB2 İHA'sından Türkiye'den 4 kompleks (24 insansız hava aracı ) daha satın alma kararı almaya zorladı.

Ukrayna Devlet Araştırma Enstitüsü, Bayraktar TB2'nin savaş kabiliyeti ile ilgili test sonuçlarını açıklamış, Bayraktar TB2'nin, küresel ölçekteki elektronik savaşlarda üst düzey performansa sahip olduğunu vurgulamıştı.

Böylece, önümüzdeki yıllarda, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, analistlere göre 12 tanesi ile zaten çok ciddi bir tehdit oluşturabilecek SİHA'lardan 36 tanesine sahip olacak." denilen haberde şu ifadeler kullanıldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhny, “Bu yıl Savunma Bakanlığı'nın emriyle bir kompleks satın alındı. Ayrıca 2021-22'de Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçları için bu tür dört set daha satın alınması planlanıyor.

Ayrıca gelecekte bu tür yerli üretim drone'ları da cephaneliğimize dahil etmeyi amaçlıyoruz. İlk olarak, onlarla nasıl etkili bir şekilde çalışacağımızı öğrenmeliyiz ve ikinci olarak, onların kullanım taktiklerini bilmeliyiz."

KAYNAK: AA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!