banner2

TUSAŞ devreye girdi! THK'nın atıl haldeki yangın uçakları kullanılabilir hale geliyor

Türk Hava Kurumu, bünyesinde bulundurduğu çalışabilir durumda olan yangın uçaklarının revizyonu için TUSAŞ ile anlaştı.

Bilim / Teknoloji 13.11.2021, 12:12 24.11.2021, 10:57
Abone ol
TUSAŞ devreye girdi! THK'nın atıl haldeki yangın uçakları kullanılabilir hale geliyor

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkan Vekili Abdullah Kaya, THK bünyesinde bulunan ve çalışabilir durumda olan yangın uçaklarının revizyonu için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile anlaştıklarını belirterek, 'TUSAŞ, bu uçakların malzeme tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladı. Böylece uçaklarımızı, yangın sezonuna hazır hale getireceğiz.' dedi.

'THK YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI 12 SANİYEDE DEPOLARINI SUYLA DOLDURUYOR'

Kaya, geçen yıl yapılan uçaklar üzerinde yorulma kontrollerini içeren revizyona işaret etti. Göle veya denize inerek yaklaşık 12 saniyede depolarını suyla dolduran uçakların, iniş-kalkış esnasında yorulan kanat-gövde bağlantılarının güçlendirilmesi gerektiğini, bu amaçla da üretici firma tarafından uçaklara revizyon uygulanması için servis bülteni yayımlandığını söyledi.

4 UÇAĞIN REVİZYON MALZEMELERİ TUSAŞ TARAFINDAN ÜCRETSİZ OLARAK TEDARİK EDİLİYOR

Abdullah Kaya,önceliklerinin uçabilir durumda olan 6 uçaktan 4'ü için TUSAŞ ile anlaşma sağladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Söz konusu anlaşma kapsamında TUSAŞ, 4 uçağın revizyon malzemelerinin tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladı. İmzaladığımız sözleşme gereği, mevcut malzemelerden depolarında bulunanları teslim ettiler. Depolarında bulunmayan malzemeler için de tedarik yaptığımız yurt dışı firmalarla irtibata geçerek ve bu malzemeleri kısa sürede temin ederek bize teslim edecekler. THK olarak yangın sezonuna yetiştirmek üzere 4 uçağımızı hazırlayacağız. 6 uçaktan geriye kalan 2 yangın söndürme uçağı için 2,5 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyacımız var, bunu da karşıladığımız takdirde 6 uçak da yangın söndürme sezonuna hazır hale gelebilecektir."

TÜRKİYE O UÇAKLARDAN VAZGEÇTİ Mİ?

THK'nın yangın uçakları için TUSAŞ ile anlaşması akıllara Tarım ve Orman Bakanlığı'nın geçtiğimiz aylarda envanterine kazandıracağını duyurduğu Rus yapımı yangın uçaklarının akıbetinin ne olacağını getirdi. Bakanlık THK'nın elindeki yangın uçaklarının atıl halde olmasından ötürü rotasını  Rus hava araçlarına çevirmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!