Yandex Metrica

Türksat 6A için geri sayıma geçildi: Bugün ABD’ye gönderilecek

Türksat 6A için geri sayıma geçildi: Bugün ABD’ye gönderilecek

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, uzaya fırlatılmak üzere bugün ABD'ye gönderilecek. Hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek. Ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak. Ayrıca TÜRKSAT 6A, 8-15 Temmuz tarihleri arasında yörüngesine fırlatılacak.

Bilim / Teknoloji

04.06.2024, 10:35

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın üretim entegrasyon, test ve paketleme işlemleri, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi USET’te tamamlandı.

TÜRKSAT 6A uydusu, fırlatmada görev alacak personelle birlikte bugün Antonov AN-124 tipi kargo uçağı ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’ne uğurlanacak.

30 yıllık araştırma! Bilim insanları nedenini buldu: Neden 100 yaşına kadar yaşayamayız? 30 yıllık araştırma! Bilim insanları nedenini buldu: Neden 100 yaşına... Haberi Görüntüle

HAVA YOLCULUĞU 1 GÜN SÜRECEK

TÜRKSAT 6A uydusunu uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır katılacak. Hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek. Ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak. Ayrıca TÜRKSAT 6A, 8-15 Temmuz tarihleri arasında yörüngesine fırlatılacak.

Bakan Uraloğlu'ndan Türksat 6A mesajı: Dünya ligindeki yerimizi aldık Bakan Uraloğlu'ndan Türksat 6A mesajı: Dünya ligindeki yerimizi aldık Haberi Görüntüle

YÜZDE 80'İ YERLİ

Türksat 6A Projesi'nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak yer aldı. Türksat 6A, yüzde 80'in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara'da TUSAŞ'taki USET'te Türk mühendisleri tarafından üretildi.

30 yıllık araştırma! Bilim insanları nedenini buldu: Neden 100 yaşına kadar yaşayamayız? 30 yıllık araştırma! Bilim insanları nedenini buldu: Neden 100 yaşına... Haberi Görüntüle

UYDULARIN ULAŞTIĞI NÜFUS 5 MİLYARA ÇIKACAK

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki Türksat 6A ile mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya, Türksat'ın kapsama alanına girecek. Uyduların ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Türksat 6A'nın hizmete girmesi ile Türksat'ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da önemli ölçüde artması hedefleniyor.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Bilim / Teknoloji


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading