banner2

Türkiye otonom sürüş hazırlığında: Lojistik merkezler, ulaşım modlarına entegre edilecek

Akıllı ulaşım sistemleri oluşturulması hedefiyle, mevcut altyapının otonom sürüşe uygun hale getirilmesi ve tam otonom araçlar geliştirilerek ulaşım modlarında yaygınlaştırılması planlanıyor. 

Bilim / Teknoloji 20.11.2023, 14:09 20.11.2023, 15:45
Abone ol
Türkiye otonom sürüş hazırlığında: Lojistik merkezler, ulaşım modlarına entegre edilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yerli ve milli kaynakları kullanarak, verimli, güvenli ve çevreci akıllı ulaşım sistemleri (AUS) oluşturulması amacıyla mevcut altyapıyı "otonom sürüşe" uygun hale getirecek adımlara odaklandı. Şehirlerde sürdürülebilir, çevreci, verimli, konforlu, güvenli ulaşım hizmetlerinin sunulmasını amaçlayan AUS ile ilgili çalışmaların koordine edilmesi, mevzuat düzenlemelerinin yapılması, strateji ve politikaların belirlenmesine ilişkin çalışmalar bakanlık tarafından sürdürülüyor. 

Hedef ise, bu çerçevede tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojileri kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak. Söz konusu çalışmalarla ilgili birçok proje geliştiriliyor. 

Projelerle AUS mimarisi ve belirlenen standartlara uygun olarak tüm ulaşım modlarının entegrasyonunun sağlanması amaçlanıyor. İleriki dönemde, raylı sistemlerin hareket enerjisinin yeşil enerjiye dönüştürülmesi için gerekli sistem ve altyapı çalışmaları gerçekleştirilecek.

'TAM OTONOM ARAÇLAR'IN ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR

Mevcut altyapı, otonom sürüşe uygun hale getirme amacıyla başlatılan hazırlık çalışmalarıyla şekilleniyor. Bu süreç, tamamen otonom araçların üretimini ve ulaşım modlarında geniş bir yaygınlık kazanması hedefleniyor. "Otonom sürüş" sistemi, araçların üzerinde bulunan kamera, radar ve sensör gibi donanımların yazılımlarla senkronize bir şekilde çalışarak hareket etmelerine dayanıyor ve geleceğin öncelikli alanlarından biri olacak.

Ayrıca, araç ve sürüş paylaşımı, mikro mobilite ve benzeri alternatif son ulaşım uygulamalarına yönelik mevzuat çalışmaları da hızla tamamlanacak. Blokzincir teknolojilerinin MaaS, veri paylaşımı, yük ve lojistik hizmetleri gibi alanlarda kullanımının yaygınlaştırılması da planlanıyor. 

Hava taksi (VTOL), drone ve benzeri araçlar için mevzuat düzenlemeleri yapılarak, AUS kapsamında kullanımının artırılması hedefleniyor. Yakın dönemde, bu çalışmaların yerli ve milli teknolojilerle gerçekleştirilmesine yönelik adımlar hızlanacak. 

LOJİSTİK MERKEZLER, ULAŞIM MODLARINA ENTEGRE EDİLECEK

Akıllı malzemeler, yüzey kaplama, nanoteknoloji ve biyoteknoloji alanındaki ürünler, geri dönüştürülebilir özelliklere sahip olarak geliştirilerek, sürdürülebilir çevre amacıyla akıllı ulaşım sektöründe daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak.

Toplanan ulaşım verileri, gizliliği korunarak anonimleştirilecek ve ardından bu veriler, araştırma ve yenilikçi uygulamaların geliştirilmesinde kullanılacak. Ulaşım sıkışıklığını azaltmaya yönelik olarak, trafik sıkışıklığı ücretlendirme, yüksek doluluklu şeritler, düşük emisyonlu bölgeler ve esnek çalışma saatleri gibi uygulamalar geliştirilecek.

AUS alanında ve çeşitli ulaşım modlarında erişilebilirlik uygulamalarının daha geniş bir kitleye ulaştırılması hedefleniyor. Lojistik merkezleri, ulaşım modlarıyla entegre edilerek, taşımacılık faaliyetleri daha etkili bir şekilde kolaylaştırılacak. Bu bağlamda, sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlarının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması teşvik edilecek.

Aynı zamanda, araç içi bilgi ve haberleşme sistemlerinin kullanımının artırılması için yerli ve milli üretim çalışmaları devam ediyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!