banner2

Türk şirketten mucizevi buluş!

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ'de çalışan mühendislerin geliştirdiği yerli yazılık 2 gün sürecek işi 3 saate kadar indiriyor.

Bilim / Teknoloji 27.07.2021, 17:55 24.11.2021, 11:57
Abone ol
Türk şirketten mucizevi buluş!

TUSAŞ tarafından üretilen yazılım, yeni nesil yolcu araçlarında yer alan motorun ağırlığını düşürüp yakıt tasarrufunu sağlayan blisklerin daha önce mekanik varyasyonlarla yapılan ölçümlerin optik olarak gerçekleştirilmesine imkan sağlayarak zamandan da tasarruf sağlanıyor. 

DÜNYADA BUNU YAPABİLEN İLK ŞİRKETİZ

Yapılan optik ölçüm sayesinde yüzeyin ölçümünün bir anda elde edilebileceği öne süren Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, "Dünyada bunu yapabilen ilk şirketiz" sözlerine yer verdi.

Koronavirüs salgını öncesindeki 2 yılda art arda dünya genelindeki orijinal motor üreticileri tarafından "dünyadaki en iyi tedarikçi" seçildiklerini öne süren Akşit, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Kalite süreçlerinde kendi yenilikçi ve öncü teknolojilerimizi geliştiriyoruz. Blisk kompresör teknolojiyle üretilmiş bir kompresör kademesi görüyorsunuz. Bu yeni nesil yolcu uçaklarında kullanılan bir teknolojidir. Eskiden türbin, kompresör kanatçıkları tek tek üretilip diziliyordu. Kompresör kanatçıklarını, yeni teknolojiyle yekpare bir metalden tek tek işleyerek ince, bu kadar hassasiyetle ve yüzey kalitesiyle işleyebilen dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek firmalardan birisiyiz. Bunların kalite denetimlerini de kendimiz yaptığı ölçüm yazılımıyla gerçekleştiriyoruz. Bu yazılım otomatik olarak bliskin çok hassas boyut kısıtları olan yerleri otomatik olarak tarayıp, raporlayarak kalite standartlarına uygun üretilip üretilmediğini denetliyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!