Yandex Metrica

Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın dünyaya dönüş saati belli oldu

Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın dünyaya dönüş saati belli oldu

SpaceX, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 (Ax-3) ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 7 Şubat Çarşamba günü TSİ 17.05'te ayrılacağını açıkladı. Dünyaya dönüş yolculuğunun 12 saat sürmesi bekleniyor.

Bilim / Teknoloji

20.05.2024, 17:33

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 görev ekibinin dünyaya dönüşleri belli oldu.

SpaceX, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılmasının ardından TSİ 17.05'te Dünya'ya dönmesinin planlandığını duyurdu.

Gölge lider sahneye çıktı! Balon savaşları kızıştı: Bedel ödemeye hazır olun Gölge lider sahneye çıktı! Balon savaşları kızıştı: Bedel ödemeye hazır... Haberi Görüntüle

DÖNÜŞ YOLCULUĞU 12 SAAT SÜRECEK

Şirket, Dragon uzay aracının ISS'den ayrılmasının iniş bölgesindeki hava koşullarına bağlı olduğunu açıkladı. Dünyaya dönüş yolculuğunun 12 saat sürmesi bekleniyor.Atmosfere girişin ardından sürtünmenin etkisiyle yavaşlayacak olan Dragon kapsülü paraşütlerin açılmasının ardından iniş yapacak. Planlı inişin, ABD’nin Florida eyaletinin doğusundaki Atlas Okyanusu ve batısındaki Meksika Körfezi’nde bulunan 7 potansiyel iniş noktasından birine yapılması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Axiom Space, aralarında ilk Türk astronot Gezeravcı'nın da bulunduğu Ax-3 ekibi için hazırlanan veda törenini canlı yayımladı.

Türksat 6A uydusu uzaya fırlatılıyor: Kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağız Türksat 6A uydusu uzaya fırlatılıyor: Kendi uydusunu üreten 11 ülkeden... Haberi Görüntüle

''GURUR DUYUYORUM''

Dün düzenlenen veda töreninde konuşan Alper Gezeravcı "Gurur duyduğumuz tarihimizin devamı niteliğinde adım attığımız yeni Türkiye Yüzyılı'nda icra ettiğimiz Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmiş olmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum." dedi.

Zihinsel mahremiyet tehdit altında! Bilim insanlarından ürkütücü buluş: Beynimizin içini okuyacaklar! Zihinsel mahremiyet tehdit altında! Bilim insanlarından ürkütücü buluş: Beynimizin içini... Haberi Görüntüle

''ÜLKEME MİNETTARIM''

Gerçekleştirdikleri bu görevin geleceğin teminatı gençler için ilham verici bir başlangıç olmasını dileyen Gezeravcı, "Bu bir hikayenin başlangıç noktasıydı, bir yere varış noktası değil. Bundan sonraki yolumuz tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun. Ülkeme, Türkiye Cumhuriyeti'ne de onurlu yüzüncü yıl dönümünde insanlı uzay misyonuna adım atmak için verdikleri cesur ve azimli karar için çok minnettarım." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Bilim / Teknoloji


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading