banner2

Tozların altında gizlenen sır! Hızla büyüyen kara delik keşfi yeni keşiflere ışık tutuyor

Teksas Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi’nden gökbilimciler, evrenin erken aşamalarında ortaya çıktığı bilinen en büyük galaksilerden birinde, hızla büyüyen bir kara delik bulunduğunu keşfettiler. Bu keşif ilk süper kütleli kara deliklerin gizemine ışık tutuyor.

Bilim / Teknoloji 02.03.2023, 12:46
Abone ol
Tozların altında gizlenen sır! Hızla büyüyen kara delik keşfi yeni keşiflere ışık tutuyor

Teksas Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi’nden gökbilimciler hızla büyüyen bir kara delik keşfetti. Bu keşif evrenin başlangıç aşamalarında oluşan ilk süper kütleli kara deliklerin gizemine ışık tutuyor.

SAMANYOLU'NDAN 1000 KAT DAHA FAZLA YILDIZ OLUŞTURDUĞU TESPİT EDİLDİ

Yeni araştırma, Royal Astronomical Society’nin aylık bülteninde yayınlandı. Şili’deki bir radyo gözlemevi olan Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) aracılığıyla gerçekleştirilen gözlemleri kullanan araştırma ekibi, bu yeni süper kütleli kara deliğe ev sahipliği yapan ve ‘COS-87259’ adı verilen galaksinin aşırı değerlere sahip olduğunu ve yaklaşık bir milyar tane Güneş’in kütlesine eşdeğer miktarda yıldızlararası toz barındıran Samanyolu’ndan 1000 kat daha fazla yıldız oluşturduğunu tespit etti. Galaksi hem bu yoğun yıldız oluşumu patlamaları hem de merkezde büyümekte olan süper kütleli kara delik nedeniyle dikkat çekici biçimde parlıyor.

YENİ İLKEL KARA DELİK TÜRÜ OLARAK SINIFLANDIRILDI

Kara delik, neredeyse bütün ışığının elektromanyetik spektrumun orta kızılötesi aralığında yayılmasına yol açan kozmik ‘toz’ tarafından yoğun bir şekilde çevrelenen yeni bir ilkel kara delik türü olarak sınıflandırıldı. Bunlara ek olarak, araştırmacılar, (çoğu zaman ‘aktif galaktik çekirdek’ diye anılan) büyüme aşamasındaki bu süper kütleli kara deliğin, ev sahibi galakside nerdeyse ışık hızında hareket eden güçlü bir madde jeti yarattığını da ortaya çıkardılar.

YENİ SORULARI AKILLARA GETİRİYOR

Evren’in en erken dönemlerinde oluştuğunu bildiğimiz diğer yegâne süper kütleli kara delik sınıfı, kozmik tozun tam olarak çevrelemediği aktif kara delikler olan ‘kuasarlar’dır. Bu kuasarlar, COS-87259’a benzer mesafelerde son derece ender görülür ve gökyüzünün tamamına bakıldığında yalnızca sınırlı sayıda bulunur. COS-87259’un ve barındırdığı kara deliğin beklenmedik keşfi, en eski dönemlerde ortaya çıkan süper kütleli kara deliklerin bolluğu ve bunların tipik biçimde merkezinde meydana geldikleri galaksi türlerine dair birkaç soruyu gündeme getiriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!