banner2

Togg ile ilgili Bakan Varank’tan heyecanlandıran açıklama: Togg ne zaman satışa çıkacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı canlı yayın pogramında TOGG hakkında önemli bilgiler verdi. TOGG'un fiyatıyla ilgili konuşan Bakan Varank, C segment araçlarla rekabet edecek bir fiyatta olacağının altını çizdi.

Bilim / Teknoloji 25.10.2022, 23:06
Abone ol
Togg ile ilgili Bakan Varank’tan heyecanlandıran açıklama: Togg ne zaman satışa çıkacak?

TOGG'un 29 Ekim'de seri üretime geçeceğini belirten Varank, "TOGG ne zaman satışa çıkacak?" sorusuna da mart ayını işaret ederek yanıt verdi.

Bakan Varank'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Biz aslında Türkiye'nin milli projelerinin, teknolojik projelerinin siyasetin malzemesi yapılmasını istemiyoruz. Bu manada Türkiye'nin Otomobili projesini, otomotiv endüstrisini çağ atlatacak proje olarak görüyoruz. Biz bu tavır içinde iken, CHP lideri ve İYİ Parti liderini davet etmemiz gerektiğini düşündük.

"29 EKİM'DE SERİ ÜRETİMİN BAŞLANGICINI YAPMIŞ OLACAĞIZ"

Doğrulanması gerçekleştiğinde bu araçlar satışa çıkmış olacak. Hedef süre ise 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkması. İlk çeyrekte 2023 yılı hedefleri yaklaşık 17-18 bin araç üretebilmek. Seri üretim araçlar burada deneme üretimlere başladı. Biz 29 Ekim'de fabrikanın bitişi ve seri üretimin başlangıcını yapmış olacağız. Vatandaşta oluşan heyecandan gerçekten çok memnunuz.

FİYATI NE KADAR OLACAK? NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

İlk günden beri şirketin söylediği, bizim de onların ağzından dile getirdiğimiz bir husus var, şirket şunu söylüyor biz C segmentle Türkiye'deki pazardan pay almaya çalışacağız. Şu anda benzinli ya da dizel araçlar hangi fiyattan satılıyorsa biz de piyasaya girmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Mart ayında satışlar başlayacak.

"C SEGMENT ARAÇLARLA REKABET EDECEK FİYATTA OLACAK"

Bugünden fiyatı söylemek ne kadar mâkul, takdirinize bırakıyorum. İlk günden beri C segment araçlarla rekabet edecek. Vatandaşlarımız buna göre fiyatı kafalarında oluşturabilirler. Elektrikli araçların idame ettirilmesi çok daha kolay. Benzinli ya da dizel araçlardaki parçalardan çok daha az parçaya sahibiz.

Çok daha az servise götürerek bu araçları idame ettirebilirsiniz. Yakıt masraflarına baktığınızda, eğer akşam eve gittiğinizde standart pile takarak şarj ediyorsanız 10'da 2'ye kadar düşebiliyor. Servise daha az gidecek. Bu manada TOGG burada servisle ilgili anlaşmalarını kendisi şu anda yapabiliyor. Şarj istasyonlarıyla ilgili özellikle yüksek hızlı şarjlarla ilgili destek programı başlattık.

29 EKİM TOGG İÇİN TARİHİ GÜN

29 Ekim’de Türkiye’nin otomobili Togg’un fabrikası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla törenle açılacak ve ilk otomobiller üretim bandından inecek.

TOGG SUV'UN FİYATI NE KADAR OLACAK?

Şirketin politikasına göre, Türkiye'de satılan içten yanmalı C-SUV'ların fiyatı baz alındığında, Togg SUV'un fiyatının 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!