banner2

TikTok hacklendi! 2 milyardan fazla insanın verileri bilgisayar korsanlarının elinde

Bir hacker forumunda yazılan iddialara göre, TikTok ve WeChat hack saldırısına uğradı. Söz konusu saldırıyla birlikte 2 milyar insanın verileri ele geçirildi.

Bilim / Teknoloji 07.09.2022, 13:57 07.09.2022, 14:01
Abone ol
TikTok hacklendi! 2 milyardan fazla insanın verileri bilgisayar korsanlarının elinde

Bir hacker forumunda yapılan paylaşımlara göre, dünyanın çok kullanıcıya sahip sosyal paylaşım platformlarından biri olan TikTok hacklendi. 

TikTok’un verilerini sakladığı Alibaba Cloud sunucusunun hacklenmesiyle birlikte platformu kullanan 2 milyardan fazla insanın verileri ele geçirildi.

VERİLERİ SATILIĞA ÇIKARMAK İSTEDİLER

Söz konusu iddialar, 3 Eylül günü ilk önce TikTok ve WeChat’e ait olduğu iddia edilen verilerle başladı. Hackerlar, verileri satılığa çıkarmak veya herkese açık olarak yayımlamak arasında karar vermekte olduklarını belirtirken, bu veri tabanına ait olduğu iddia edilen ve çalınan verilerin bir kısmından olduğu söylenen iki örnek tabloyu paylaştı.

TİKTOK VERİLERİ WECHAT VERİLERİYLE AYNI SUNUCUDA

3 Eylül günü yapılan paylaşımda hackerlar, erişim sağladıkları sunucuda TikTok’a ait tüm backend kaynak kodlarının da bulunduğunu öne sürdü. Üstelik WeChat ve TikTok verilerinin aynı sunucu içinde yer aldığı belirtildi. Veri tabanının incelenmesinin devam etmesiyle birlikteyse açığın çapı daha da genişledi.

ELE GEÇİRİLEN VERİLERİN TUTULDUĞU DOSYANIN BOYUTU 790 GB'A ULAŞTI

Verileri işledikleri süreç boyunca bilgi sunan hackerlar, en sonunda toplamda kaç kişinin bilgisinin ortaya çıktığını paylaştı. Hackerların iddiasına göre söz konusu veri tabanından toplamda 2,05 milyar kullanıcının bilgileri ele geçirildi. Dosyanın boyutu ise 790 GB’a ulaştı. Veri tabanında kullanıcıların hangi bilgilerinin yer aldığı paylaşılmadı.

Hackerlar, WeChat ve TikTok’tan ele geçirdiklerini iddia ettikleri verileri yayınlamayacaklarını ya da satmayacaklarını şu sözlerle paylaştı:

“Girdilerin dünyanın her yerinden olduğunu düşünürsek, bunu satmamız veya yayınlamamız pek olası değil. Son olarak, bu veriler çok sayıda reşit olmayan insanı içermektedir. Kullanıcının bilgisi olmadan saklanan verilerle birlikte bu tür bilgilerin serbest bırakılması o kadar korkunç ki, tehlikeli bir şeye yol açabileceğini düşünüyoruz. Örnek: WeChat (Devletin mülkiyetinde olan), TikTok veri tabanıyla (bu tür bilgileri hükümetlerine vermediğini iddia eden) aynı veri tabanında.”

TİKTOK AÇIKLAMA YAPTI

Konunun haberlere konu olmasıyla birlikte TikTok’tan açıklama geldi. Bir TikTok sözcüsüne ulaşan Bloomberg, sözcüden şu şekilde bir açıklama aldı:

“Güvenlik ekibimiz bu iddiaları araştırdı ve söz konusu kodun TikTok'un backend kaynak koduyla tamamen alakasız olduğunu belirledi.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!