banner2

TikTok'a yasak yağıyor: O ülkede de engellendi! 'Kabul edilemez düzeyde risk taşıyor'

TikTok yasak yağmuruna tutuldu. Milyonlarda kişi tarafından kullanılan TikTok, Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine erişebileceği iddiasıyla birçok ülkede yasaklandı.

Bilim / Teknoloji 17.03.2023, 14:28 17.03.2023, 17:04
Abone ol
TikTok'a yasak yağıyor: O ülkede de engellendi! 'Kabul edilemez düzeyde risk taşıyor'

TikTok birçok ülkede teker teker yasaklanmaya başladı. Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine erişebileceği iddia edilen TikTok, gizlilik ve güvenlik açısından kabul edilemez düzeyde risk oluşturduğu gerekçe gösterilerek kamu kurumlarında yasaklanıyor. 

BEYAZ SARAY'DA DA TİKTOK YASAKLANDI

ABD'de Maryland, Nebraska, South Carolina, South Dakota, Indiana ve Texas gibi birçok eyalette TikTok kullanımını engellemeye yönelik yasalar çıkarılmaya başlandı. 

ABD'de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Temsilciler Meclisi de çalışanlarının TikTok kullanmasını yasakladı.

'TÜM BİLİGİLERİNİZİ ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ'NE VERMEK İSTER MİSİNİZ?'

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Çin'in TikTok paylaşım sitesi üzerinden kullanıcıların verilerine ve cihazlarına erişebileceğini ve bunlar üzerinden büyük veri (big data) operasyonları yapabileceğini söyledi ve şu şekide konuştu:

Amerikalılara tüm verilerinizin, cihazınızın kontrolünü ve bilgilerinizi Çin Komünist Partisine vermek isteyip istemeyeceğini sorarsanız, Çoğu Amerikalı size hayır diyecek ve bununla işim bitti diyecek.

Wray, ayrıca, "Bu büyük veri (big data) operasyonlarının her türlüsünü yapmak için veri kontrolüdür. Bu milyonlarca cihaza ulaşmak için yazılımların kontrol edilmesidir" dedi.

İNGİLTERE

ABD'nin yanı sıra İngiltere de TikTok'u yasaklayan ülkelerden biri oldu. İngiltere'de bakanlar ve devlet memurlarının kullandığı telefon ve diğer elektronik cihazlarda TikTok kullanımı yasaklandı. 

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda ise milletvekilleri ve parlamentoda çalışan diğer personellere ait telefonlarda güvenlik endişeleri sebebiyle TikTok kullanılmasını yasaklayacak.

Yeni Zelanda'da yasağın Mart ayının sonunda yürürlüğe gireceği bildirilirken yetkililer hükümetin siber güvenlik uzmanlarının tavsiyesi üzerine yasak kararı alındığını belirtti. 

KANADA

Kanada da güvenlik açığı iddiasıyla devlete ait mobil cihazlarda TikTok'u yasaklarken Hazine Kurulu Başkanı Mona Fortier, dün uygulamanın devlet tarafından verilen mobil cihazlarda yasaklandığını duyurdu ve şu ifadeleri kullandı:

28 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere TikTok uygulaması devlet tarafından verilen mobil cihazlardan kaldırılacaktır. Bu cihazların kullanıcılarının gelecekte uygulamayı indirmeleri de engellenecektir. TikTok'un incelenmesinin ardından Kanada Bilişim Kurulu Başkanı (CIO), gizlilik ve güvenlik açısından kabul edilemez düzeyde risk oluşturduğuna karar vermiştir.

Kanadalı yetkililer halkın TikTok kullanmasının kişisel bir seçim olduğunu söylerken riski anlamaları için vatandaşlara uyarıda bulundu.

DANİMARKA

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik kapsamında çalışanlarına resmi hizmette kullanılan cihazlarda Çinli sosyal medya platformu TikTok'u kullanmasına yasak getirdi. , Danimarka Dış İstihbarat Servisine bağlı Siber Güvenlik Merkezi, TikTok uygulamasının "cihazda kullanıcı bilgilerine ilişkin belirli hak ve erişim istediğini" belirtti ve casusluğa dair şüpheleri olduğunu ifade etti. 

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komisyonu ise güvenlik endişeleri sebebiyle 23 Şubat'ta çalışanlarına TikTok'u yasakladı. AB Komisyonu'nun ardından AB Parlamentosu da çalışanlarına Tik'Tok yasağı getirdi. 

NORVEÇ

Norveç Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl,  devletin tahsis ettiği telefona TikTok uygulaması yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!